Technik masażysta to zawód medyczny, który chętnie wybierają kandydaci do szkół policealnych. Ile zarabia technik masażysta? Czy to dobry kierunek? Na te i inne pytania, odpowiadamy w poniższym artykule.

Technik masażysta – czy warto nim zostać?

Jak wynika z badania „Barometr zawodów”, w Polsce odczuwalny jest deficyt pracowników posiadających odpowiednie kwalifikacje do wykonywania zawodu technika masażysty. W związku z dużym zapotrzebowaniem na specjalistów w tej dziedzinie, znalezienie pracy nie powinno sprawiać trudności. Szczególnie że schorzenia kręgosłupa są prawdziwą plagą dzisiejszych czasów – cierpi na nie od 60 do 80% społeczeństwa.

Zdaniem niektórych badaczy, problem ten urósł do rangi choroby cywilizacyjnej i w pewnym momencie będzie dotyczył każdego. Nic zatem dziwnego, że kierunek technik masażysta jest coraz częściej wybierany przez kandydatów do szkół policealnych. Zdobycie uprawnień do wykonywania zawodu masażysty pozwala nie tylko na znalezienie dobrze płatnej pracy, ale także zapewnia poczucie spełnienia oraz satysfakcji. Pacjenci są wdzięczni za pomoc w powrocie do zdrowia i chętnie polecają usługi innym.

Zadaniem masażysty jest pomaganie pacjentom w powrocie do zdrowia po urazach lub kontuzjach. Szczególnie że masaż jest bezpieczną i bezinwazyjną formą terapii schorzeń o różnym podłożu.

Technik masażysta – opis zawodu

Technik masażysta to zawód kojarzący się z wykonywaniem różnego rodzaju masaży. Rzeczywiście tak jest, jednak to duże uproszczenie. Masaże bowiem dostosowuje do możliwości pacjentów, ich potrzeb, stanu zdrowia i dolegliwości, z jakimi się borykają. Są to w przede wszystkim:

 • masaż relaksacyjny,
 • masaż leczniczy,
 • masaż izometryczny,
 • masaż sportowy,
 • masaż tkanek głębokich,
 • masaż klasyczny,
 • drenaż limfatyczny.

Osoba na tym stanowisku pomaga pacjentowi w powrocie do zdrowia po przebytym urazie, zwalczaniu dolegliwości bólowych o różnym podłożu, zmniejszeniu negatywnych skutków stresu czy zwalczaniu niedoskonałości skórnych w postaci cellulitu. Potrafi on również rozpoznać wady postawy oraz ma wiedzę na temat sposobów ich korygowania.

Jakie możliwości rozwoju ma technik masażysta?

Masażyści mają duże możliwości rozwoju zawodowego, ponieważ istnieje wiele rodzajów i technik masażu, które różnią się sposobem oddziaływania na ciało pacjenta. Mogą oni uczyć się nowych sposobów lub doskonalić te już znane. W zawodzie technika masażysty nauka, podnoszenie kwalifikacji oraz chęć pogłębiania swojej wiedzy to cechy bardzo pożądane. Osoby z pasją i pragnieniem samodoskonalenia nie powinny mieć większych trudności ze znalezieniem zatrudnienia.

Technik masażysta – zarobki

Wiele osób zastanawia się, ile zarabia technik masażysta. Wpływ na wysokość pensji masażysty ma jego wykształcenie, doświadczenie oraz miejsce pracy. Na najwyższe zarobki mogą liczyć ci masażyści, którzy zdecydują się na otwarcie własnych gabinetów i przyjmowanie prywatnych klientów. Ich pensja może sięgać nawet 10 tys. zł miesięcznie.

Oczywiście większe szanse na zatrudnienie i wysokie zyski mają osoby, które chcą pełnić swoją praktykę w dużych miastach. Choć jest tam także duża konkurencja, to większe zaludnienie, wielogodzinne siedzenie korporacjach sprawiają, że wielu jest także klientów. Na masaże czasem trzeba się umawiać z dużym wyprzedzeniem.

Sprawdź również: Kierunki medyczne bez matury

Technik masażysta – praca w szpitalu i innych placówkach medycznych

Możliwości zatrudnienia po zdaniu egzaminu zawodowego, technik masażysta, są bardzo rozbudowane. Wbrew pozorom nie tylko własny gabinet masażu przynosi zyski i satysfakcję z pracy. Na techników masażystów na rynku pracy czekają:

 • przychodnie;
 • szpitale
 • uzdrowiska;
 • prywatne placówki medyczne;
 • sanatoria;
 • gabinety fizjoterapii;
 • oddziały ortopedii.

Czasem zawód masażysty jest pożądany także w gabinetach odnowy biologicznej, ośrodkach spa, często w ośrodkach rehabilitacyjnych, czy klubach fitness, gdzie po ciężkim treningu klienci potrzebują rozmasowania bolących mięśni.

Technik masażysta – praca w placówkach kosmetycznych i relaksacyjnych

Technicy masażyści mają do wyboru nie tylko placówki o charakterze medycznym, ale również relaksacyjnym. Są dla nich otwarte drzwi ośrodków SPA, siłowni, klubów sportowych, hoteli czy gabinetów odnowy biologicznej. W tego typu miejscach rolą masażysty jest zapewnienie klientowi maksimum odprężenia oraz zmniejszenie napięcia i stresu.

Czy technik masażysta może otworzyć gabinet?

Po otrzymaniu dyplomu, technicy masażyści często decydują się na otworzenie własnej działalności gospodarczej i przyjmowanie pacjentów w prywatnych gabinetach. Samozatrudnienie przynosi największe dochody, jednak wymaga doświadczenia i inwestycji, np. zakupu łóżka rehabilitacyjnego, akcesoriów czy wynajęcia pomieszczenia.

Zarobki masażysty zależą przede wszystkim od opanowanych przez niego technik masażu, formy zatrudnienia oraz miasta, w którym pracuje. Warto także uświadomić sobie, że bycie masażystą to nie tylko praca zawodowa, ale również misja i powołanie. Poza dobrymi zarobkami niezwykłą wartość ma wdzięczność pacjenta, który wraca do zdrowia.

Sprawdź również: Jak założyć gabinet masażu?

Jak zostać technikiem masażystą?

Wiele osób zastanawia się, jak w przypadku tego zawodu, wygląda program nauczania. Technik masażysta musi posiadać nie tylko wiedzę teoretyczną, ale przede wszystkim praktyczną. Z tego powodu znaczna część zajęć odbywa się w pracowniach zaaranżowanych na wzór prawdziwych gabinetów masażu. W Szkole Policealnej GoWork w Poznaniu słuchacz ma do dyspozycji profesjonalny sprzęt marki Habys, z którego na co dzień korzystają dyplomowani masażyści: krzesła, łóżka i lalki do masażu, plansze medyczne, szkielet człowieka, piłki do ćwiczeń, wałki, półwałki oraz kliny.

Przyszli masażyści poznają tajniki zawodu pod okiem wykwalifikowanej kadry dydaktycznej składającej się z osób, które aktywnie działają w swoich zawodach: fizjoterapeutów, rehabilitantów oraz ratowników medycznych. Dodatkowo każdy słuchacz raz w semestrze może skorzystać z darmowego kursu, który poszerzy jego kompetencje i zwiększy konkurencyjność na rynku zatrudnienia.

Praca masażysty a nauka w szkole policealnej

Na kierunku technik masażysta, przedmioty są następujące:

 • anatomia i fizjologia;
 • BHP i pierwsza pomoc;
 • język obcy zawodowy;
 • komunikacja interpersonalna;
 • podstawy fizjoterapii;
 • teoria masażu;
 • wybrane zagadnienia kliniczne;
 • zdrowie publiczne,
 • podstawy przedsiębiorczości.

Z kolei przedmioty praktyczne to:

 • pracownia fizjoterapii;
 • pracownia masażu.

Dwuletnia nauka kończy się egzaminem teoretycznym i praktycznym. Dyplom potwierdza posiadane przez technika masażystę uprawnienia do wykonywania zawodu. Jest to kwalifikacja K1, czyli świadczenie usług w zakresie masażu (MED.10).

Zawód technika masażysty staje się coraz popularniejszy także ze względu na coraz częściej pojawiające się oferty pracy. Cena takich usług staje się także coraz bardziej przystępna dla ludzi, a popularyzacja korzyści płynących z masażu sprawia, że wielu chętnych korzysta z tej formy relaksu. Ukończenie szkoły policealnej nie jest więc jedynie uzupełnieniem hobbystycznej wiedzy, a szansą na stabilne zatrudnienie.

Dodaj komentarz