Staż i praktyki są doskonałą szansą na zdobycie cennego doświadczenia w wymarzonej branży. Szczególnie że w dobie szybkich przemian na rynku pracy, najważniejszą wartość stanowi umiejętne wykorzystanie swojej wiedzy. Sprawdź, jakie są podobieństwa i różnice między stażem a praktyką.

Staż a praktyki – różnice

Wiele osób stawia między stażem a praktyką znak równości, ponieważ z upływem lat różnice między nimi zaczęły się zacierać. Okazuje się jednak, że choć staż i praktyka służą wspólnemu celowi, odbywają się zazwyczaj na innych zasadach.

Jak długo trwa praktyka i staż?

Różnice między stażem a praktykami są znaczące. Praktyki trwają z reguły krócej, bo od dwóch tygodni do 3 miesięcy. Co więcej, firma powinna zapewnić swoim praktykantom elastyczne godziny pracy, aby nie kolidowały one z zajęciami w szkole lub na studiach. Staż może zaś trwać od 6 do 12 miesięcy, choć niekiedy słyszy się również o dwuletnich programach stażowych. W jego trakcie stażysta pracuje przeważnie 8 godzin dziennie. W przypadku osób bezrobotnych nie powinno być to więcej niż 40 godzin tygodniowo.

Kto organizuje staże i praktyki?

Praktyki organizują szkoły i uczelnie, a uczniowie oraz studenci są zobowiązani do ich odbycia – w przeciwnym wypadku będą musieli liczyć się z konsekwencjami. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku staży. Te są skierowane najczęściej do absolwentów konkretnych kierunków, a uczestnictwo w nich jest dobrowolne.

Wynagrodzenie za staż i praktyki

Wiele wątpliwości budzi również kwestia wynagrodzenia za staż lub praktyki. O ile za pracę wykonywaną podczas stażu zapłata powinna być oczywistością, o tyle praktyki często są darmowe lub skromnie opłacane. Przed przystąpieniem do pracy, warto ustalić tę kwestię z pracodawcą. Według raportu Sedlak & Sedlak, stażyści w dużych przedsiębiorstwach zarabiają nawet 2 854 zł brutto. Na jeszcze większe wynagrodzenia mogą liczyć ci, którzy wybiorą firmy z przewagą kapitału zagranicznego – tam pensje za staż sięgają prawie 3 tys. złotych. Nie powinno również nikogo dziwić, że staże opłacają się przede wszystkim w dużych miastach – Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Wrocławiu i Łodzi.

Staż i praktyki – zakres obowiązków

Kolejną różnicą między stażem a praktykami jest zakres obowiązków. Praktykanci zazwyczaj nie mają szczegółowej listy zadań do wykonania, lecz są prowadzeni przez swoich opiekunów i pracują pod ich okiem. Stażysta jest zaś traktowany jak pracownik firmy, a jego obowiązki są mu przydzielone przez osoby organizujące staż. Co więcej, jest on zobligowany do przestrzegania regulaminu firmy, informowania pracodawcy o nieobecności w pracy i wykonywaniu jego poleceń. Zdarza się również, że stażysta, który z jakiegoś powodu zerwie umowę zawartą między nim a pracodawcą, będzie musiał ponieść konsekwencje finansowe i zwrócić mu niektóre koszty (np. za badania lekarskie).

Zakończenie praktyk i stażu

Po zakończeniu programu stażowego stażyści otrzymują ocenę, która może być bardzo cenna dla przyszłego pracodawcy. Opisuje się w niej stopień zaangażowania danej osoby w wykonywanie obowiązków, umiejętność rozwiązywania problemów, łatwość nawiązywania kontaktów ze współpracownikami, a także jego chęć do pogłębiania swojej wiedzy. Praktykanci zaś uzupełniają dziennik praktyk zawodowych, który dla szkoły lub uczelni jest dokumentem potwierdzającym ich odbycie oraz zgodność z programem nauczania/studiów.

Sprawdź również: Drabina kompetencji

Staż a praktyki – podobieństwa

Tym, co łączy praktyki i staż jest przede wszystkim wspólny cel. Kandydaci posiadają już wiedzę teoretyczną, którą mieli szansę uzyskać podczas studiów lub nauki w szkole, lecz brakuje im umiejętności praktycznych. Uczestnictwo w stażu lub praktykach umożliwia im zdobycie pierwszych doświadczeń zawodowych, poznanie specyfiki danej branży, wykorzystanie posiadanej wiedzy podczas pracy oraz rozwinięcie kompetencji miękkich, które są niezbędne w każdej profesji. Praktyki, podobnie jak staże są organizowane na określony czas.

Staż czy praktyki – co będzie lepszym wyborem?

To pytanie zadaje sobie każda osoba, której zależy na zdobyciu doświadczenia zawodowego. Staż czy praktyki? Na decyzję bardzo często wpływa kwestia wynagrodzenia. W zależności od branży i firmy stażysta może otrzymać ponad 3000 zł na rękę. W przypadku praktykantów sytuacja jest gorsza – praktyki zazwyczaj są bezpłatne lub wynagradzane bardzo skromnie. Warto jednak nie skreślać firmy, która oferuje bezpłatny program stażowy. Szczególnie gdy jest ona rozpoznawalna w branży – mamy wtedy szansę zdobycia imponującego wpisu do CV do pierwszej pracy. Staż w firmie z długą historią będzie dużym atutem dla przyszłego pracodawcy. Wiele dużych korporacji oferuje także możliwość zatrudnienia po okresie praktyk.

Kolejnym decydującym czynnikiem jest czas, jaki trzeba poświęcić na zrealizowanie praktyk lub stażu. Niektórzy wybierają te, które trwają możliwie jak najkrócej, aby szybko uzyskać wpis do CV i znaleźć pracę. Warto jednak mieć na uwadze, że uczestnictwo w programie stażowym pozwala zdobyć cenne doświadczenie i niekiedy otwiera drzwi do wymarzonej kariery. W ten sposób dbamy o swoją zawodową przyszłość, a to korzyść długoterminowa. Staże i praktyki warto zatem wybierać rozsądnie.

A czy Ty byłeś na stażu lub praktykach? Daj nam znać w komentarzu! 👇

Dodaj komentarz