Emigracja w celach zarobkowych jest rozwiązaniem wybieranym przez wielu młodych ludzi. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego z końca 2017 roku, w ciągu ostatnich dziesięciu lat co dziewiąty dorosły Polak (11%) pracował za granicami kraju i to nie tylko na terenie Unii Europejskiej. Inne dane wskazują, że wyjazd zarobkowy rozważa co czwarta osoba do 29. roku życia. Decyzja ta wiąże się z licznymi zmianami, dlatego zazwyczaj nie podejmuje się jej z dnia na dzień. Pod uwagę warto wziąć nie tylko plusy, ale również minusy tej drogi, które pozwolą nam uniknąć rozczarowania.

Wyjazd zarobkowy za granicę po szkole policealnej

Nie jest tajemnicą, że odpowiednie wykształcenie można zdobyć w Szkole Policealnej GoWork, aby móc pracować w krajach Europy Zachodniej i Północnej. Nic więc dziwnego, że wielu absolwentów z nich decyduje się na wyjazd zarobkowy za granicę. Średni personel medyczny, w którego skład wchodzą asystentka stomatologiczna, higienistka oraz technik masażysta są szczególnie poszukiwani w Niemczech, Norwegii, Szwecji, Danii, Włoszech czy Wielkiej Brytanii. W związku z szybkim starzeniem się społeczeństwa oraz deficytem osób posiadających odpowiednie kwalifikacje zawodowe, szansę na zatrudnienie mają również opiekunowie medyczni. Szacuje się, że osoby pracujące w placówkach prywatnych mogą zarabiać od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie. Praca za granicą jest zazwyczaj bardzo dochodowa, jednak dużo zależy od kierunku emigracji, wykształcenia, doświadczenia oraz kwalifikacji pracownika.

Wyjazd zarobkowy za granicę: plusy

Wyjazdy zarobkowe za granicę przyciągają coraz więcej osób – szczególnie fachowców z różnych dziedzin, którzy mają największe szanse na znalezienie pewnego zatrudnienia. Polskich pracowników zachęcają przede wszystkim wysokie zarobki, bardzo dobre warunki socjalne, duża ilość ofert na rynku pracy, wyższe standardy życia oraz korzystniejszy system podatkowy. Pracodawcy z krajów Europy Zachodniej cenią wydajnych pracowników, dlatego szanują ich czas prywatny oraz wprowadzają w swoich firmach zasadę work-life balance. Z tego powodu rzadko dają oni możliwość pracy w godzinach nadliczbowych.

Wyjazd zarobkowy pozwala również na zdobycie nowych doświadczeń, zwiedzanie świata oraz doskonalenie języka obcego, jakim może być nie tylko angielski. Zmiana stylu życia to drugi powód, dla którego młodzi ludzie decydują się na emigrację. Niektórzy świeżo upieczeni absolwenci szkół średnich stawiają na gap year, który pozwala im na połączenie podróżowania z pracą zarobkową w charakterze opiekunki do dzieci lub opiekuna kolonijnego. To również świetna okazja, by z łatwością poznać nowych znajomych i kulturę innych krajów. 

Minusy wyjazdy zarobkowego za granicę

Co zatem powstrzymuje Polaków przed wyjazdami zarobkowymi za granicę? Głównym powodem jest rozłąka z bliskimi, na którą wiele osób nie jest gotowych. Tęsknota za przyjaciółmi i rodziną może negatywnie odbijać się na wydajności w pracy oraz samopoczuciu. Przeprowadzka do innego kraju wiąże się z wieloma zmianami – koniecznością odnalezienia się w nowej rzeczywistości oraz przystosowania do obcej kultury. Nic dziwnego, że emigranci początkowo borykają się z poczuciem zagubienia i niedopasowania. Dużą przeszkodą jest również bariera językowa – w przypadku wielu osób niezbędne może okazać się zapisanie na kurs, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Wyjazd w celach zarobkowych musi być ponadto bardzo dobrze zaplanowany. Uzbieranie sumy pieniędzy, która pozwoli na wynajem mieszkania oraz życie w pierwszych kilku tygodniach jest koniecznością. Szczególnie, że koszty te mogą być znacznie wyższe niż w Polsce. Poza tym, Polacy wyjeżdżający pracować za granicą nie zawsze obejmują stanowiska zgodne z ich wykształceniem. Często są to zajęcia poniżej ich kwalifikacji.

Dodaj komentarz