Znajomość co najmniej jednego języka obcego to konieczność w większości branż. Często okazuje się jednak, że posługiwanie się „tylko” angielskim to za mało dla niektórych pracodawców. Z tego powodu coraz więcej osób rozważa naukę niemieckiego – w samej Polsce jest ich aż 2,3 miliona! Praca to jednak nie jedyny czynnik motywujący do zapisania się na kurs. Sprawdź, dlaczego warto znać niemiecki.
Czy warto uczyć się niemieckiego? 5 najważniejszych powodów
Wybór języka, którego chcemy się uczyć motywujemy najczęściej obcojęzycznym partnerem, pragnieniem emigracji do innego kraju, fascynacją obcą kulturą czy chęcią rozwoju osobistego. Sprawdź, dlaczego warto uczyć się niemieckiego. Może stanie się on Twoją nową miłością?
- Język niemiecki jest językiem ojczystym dla prawie 130 milionów ludzi i nie chodzi wyłącznie o obywateli Niemiec. W sześciu innych krajach europejskich – Austrii, Liechtensteinie, Belgii, Szwajcarii, Luksemburgu oraz części Włoch niemiecki uznawany jest za oficjalny język urzędowy. Osoba mówiąca po niemiecku porozumie się zatem z co 4 obywatelem Unii Europejskiej. Niemiecki jest również oficjalnym i roboczym językiem w unijnych instytucjach.
- Niemcy są jednym z najważniejszych partnerów gospodarczych i handlowych Polski oraz największym inwestorem. Wiele niemieckich firm decyduje się na założenie w naszym kraju swoich przedsiębiorstw z uwagi na atrakcyjne warunki inwestycyjne. Znajomość języka niemieckiego otwiera liczne możliwości biznesowe oraz jest dużym atutem dla wielu pracodawców. Specjaliści z branży IT, opiekunowie osób starszych i niepełnosprawnych, kierowcy, handlowcy, kucharze, hotelarze oraz fachowcy z branży budowniczej są pilnie poszukiwani na niemieckim rynku pracy. Praca w Niemczech to szansa na rozwój.
- Kolejny powód, dlaczego warto uczyć się niemieckiego, to fakt że niemieckie uczelnie uchodzą za jedne z najlepszych w Europie, a większość z nich jest bezpłatna. Znajomość niemieckiego umożliwia zatem zdobycie wykształcenia wyższego w tym kraju. Niemieckie programy studiów uchodzą za trudniejsze, dlatego tytuł zdobyty na niemieckim uniwersytecie świadczy o solidnej wiedzy i jest dobrze widziany przez przyszłych pracodawców.
- Niemiecki wcale nie jest trudny – zwłaszcza, jeśli zna się angielski. Wszystko dlatego, że ich wspólnym przodkiem jest język germański, więc mają podobną gramatykę i słownictwo. Ważną informacją może być też fakt, iż występuje w nim 6 czasów, z czego znajomość trzech umożliwia swobodną komunikację.
- Niemiecki jest językiem sztuki i kultury. Jego znajomość umożliwia bliższe poznanie wybitnych niemieckich twórców.
Sprawdź również: System szkolnictwa w Niemczech
Dlaczego warto znać niemiecki? Sprawdź, w jakich branżach jest on przydatny!
Jeśli nadal nie jesteś pewien, czy warto uczyć się niemieckiego, pomyśl o możliwości pracy w krajach niemieckojęzycznych, gdzie zarobki są bardzo wysokie i sięgają kilku-kilkunastu tysięcy euro miesięcznie. Wśród ofert pracy z niemieckim znajdziesz m.in. specjalistę ds. obsługi klienta, asystenta ds. logistyki, konsultanta-tłumacza, administratora korespondencji mailowej, młodszego księgowego, nauczyciela czy specjalistę ds. kampanii marketingowych. Za pośrednictwem naszego portalu możesz również znaleźć pracę bezpośrednio w Niemczech, na przykład jako elektryk czy opiekun osoby starszej. Nawet, jeśli znasz tylko podstawy lub nigdy nie obcowałeś z tym językiem, przed wyjazdem możesz zapisać się na intensywny kurs niemieckiego dla opiekunek, na którym poznasz m.in. niemieckie czasy, gramatykę i leksykę, a także słownictwo, np. części ciała po niemiecku, zwroty w restauracji, u lekarza, w hotelu, w środkach transportu i inne.
Skoro już wiesz, dlaczego warto znać niemiecki, najwyższa pora znaleźć odpowiedni dla siebie kurs. Powodzenia!