Co po liceum, zamiast studiów? To pytanie zadaje sobie wielu absolwentów szkół średnich, którzy z różnych powodów nie chcą kontynuować nauki na uczelni wyższej. Na szczęście istnieją ciekawe alternatywy dla studiów. Sprawdź, co robić zamiast studiów, aby zdobyć cenne doświadczenie zawodowe!
Co zamiast studiów? Studia to nie jedyna opcja!
Wiele młodych osób myśli, że pójście na studia po liceum to konieczność – szczególnie gdy taką ścieżkę wybierają ich przyjaciele, a oni sami nie znają innych możliwości. Zachęcająca jest również wizja studenckiego życia, kręcącego się głównie wokół imprezowania oraz nowych znajomości. Ślepe naśladowanie znajomych przynosi zazwyczaj więcej szkody niż pożytku.
Studiowanie kierunku bez przyszłości, który, co gorsza nie odzwierciedla naszych zainteresowań, może bardzo szybko wywołać frustrację oraz poczucie zmarnowanych pięciu lat. Z tego powodu warto uświadomić sobie, że na studia dobrze jest wybrać z pasji, a nie pod przymusem społecznym lub osobistym.
Czy wiesz, że zatrudnienia bezowocnie poszukuje bardzo wielu absolwentów uczelni wyższych? Według danych GUS dosyć dużą grupę zarejestrowanych w urzędach pracy stanowią osoby z dyplomem – w IV kwartale 2019 roku było ich ponad 125 tysięcy!
Skąd bierze się to zjawisko? Powodów jest kilka: brak doświadczenia, zapotrzebowanie na rzemieślników i pracowników z fachem w ręku, a także kończenie popularnych kierunków, które nie gwarantują znalezienia zatrudnienia w zawodzie. Młodzi ludzie, którzy kierują się modą na studiowanie oraz ślepo podążają za swoimi znajomymi, zazwyczaj nie zdają sobie sprawy, że istnieją inne, znacznie bardziej przyszłościowe możliwości. Co, jeśli nie studia? Podpowiadamy!
Co, jeśli nie studia? Możliwości
Co po liceum, zamiast studiów? To pytanie zadaje sobie niemal każdy absolwent szkoły średniej, któremu nie powiodło się na maturze lub zwyczajnie nie widzi siebie w roli studenta. Okazuje się, że możliwości jest wiele, a większość z nich może być o wiele lepszym pomysłem niż studiowanie mało rozwojowego kierunku. Praca bez doświadczenia czeka tuż za rogiem.
Co zamiast studiów po liceum? Idź do pracy!
Rezygnacja ze studiowania na rzecz pracy to nie powód do wstydu, lecz inwestycja w swoją przyszłość. Dla pracodawców liczą się kompetencje oraz umiejętność ich praktycznego wykorzystywania – dyplom już od lat nie gwarantuje zatrudnienia.
Przekonanie, że w CV do pierwszej pracy nie da się zawrzeć niczego, co zachęci potencjalnego pracodawcę to mit! Szczególnie jeśli uczestniczyłeś w wolontariatach, praktykach, kołach naukowych oraz posiadasz konkretne umiejętności. Sprawdź, jak napisać CV do pierwszej pracy.
Dobrym rozwiązaniem jest także poszukiwanie zatrudnienia za granicą – niektórym młodym ludziom udaje się dostać etat w światowych firmach. Nawet jeśli zaczynają od najniższych stanowisk, to mają ogromną szansę na pięcie się po szczeblach kariery i zdobywanie doświadczenia.
Co, jeśli nie studia? Uczestnictwo w kursie!
Jeśli nie wiesz, co robić zamiast studiów, a zależy Ci na zdobywaniu doświadczenia, możesz wybrać się na kurs zawodowy.Szczególną popularnością cieszą się te, na których można nauczyć się programowania. Branża IT to obecnie jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi gospodarki. Kariera programisty nie jest zarezerwowana tylko dla osób, które ukończyły studia informatyczne. Wręcz przeciwnie – wielu młodych ludzi decyduje się na przekwalifikowanie na IT. Dzięki uczestnictwu w kursach mają szansę na szybkie wejście na rynek pracy oraz zarabianie godziwych pieniędzy.
Skąd wynika popularność kursów? Zazwyczaj trwają one zaledwie kilka miesięcy, opierają się głównie na praktyce oraz pozwalają zdobyć wyłącznie niezbędną w danym zawodzie wiedzę. Na absolwentów kursów czekają również atrakcyjne oferty pracy. Wszystko to sprawia, że chcąc uzyskać stabilne zatrudnienie, wcale nie trzeba iść na studia.
Jakie kursy zamiast studiów warto wybrać? Oto nasze propozycje:
- Pracownik pozycjonowania stron internetowych – przeznaczony zarówno dla osób początkujących, jak i zaawansowanych, które chcą zdobyć wiedzę na temat osiągania i utrzymywania wysokich pozycji stron w wyszukiwarce internetowej.
- Grafik komputerowy DTP – w czasie 200 godzin kursu, uczestnicy uczą się obróbki grafiki wektorowej i rastrowej, obsługi najpopularniejszych programów graficznych, a także składu i łamania tekstu na potrzeby banerów reklamowych, ulotek i gazet.
Alternatywa dla studiów: szkoła policealna
Jeśli nie przekonuje Cię kurs lub praca od razu po liceum i dalej nie wiesz, co robić zamiast studiów, możesz rozważyć rozpoczęcie nauki w szkole policealnej. O ile kiedyś ta forma kształcenia była uznawana za wyjście awaryjne dla niedoszłych studentów, dziś jest rozsądną alternatywą dla osób, które cenią sobie praktykę oraz zależy im na zdobyciu pewnego fachu. Przede wszystkim dlatego, że kształcą one w zawodach, na które jest szczególne zapotrzebowanie na rynku pracy.
Poniżej przedstawiamy kierunki proponowane przez Szkoły Policealne GoWork, które po ukończeniu nauki dają znacznie większe szanse na uzyskanie wymarzonego stanowiska w porównaniu do studiowania przypadkowego kierunku.
1. Higienistka stomatologiczna
Choć higienistka stomatologiczna może kojarzyć się głównie z pracą w szkole, w rzeczywistości ma ona przed sobą wiele różnych możliwości. Taka osoba znajdzie zatrudnienie w publicznych i prywatnych gabinetach, gdzie w najlepszym przypadku może zarobić nawet powyżej 10 tys. zł. Nauka w szkole policealnej na kierunku higienistki stomatologicznej trwa dwa lata i obejmuje wielogodzinne praktyki w profesjonalnych pracowniach.
2. Asystentka stomatologiczna
Podobnie jak higienistka, asystentka może pracować w różnych gabinetach i klinikach stomatologicznych, które oferują stabilne warunki zatrudnienia. Kierunek trwa rok, a podczas prowadzonych zajęć przyszłe asystentki uczą się wspierać codzienną pracę lekarza dentysty.
3. Technik masażysta
Słuchacze po dwuletniej nauce na kierunku technik masażysta w szkole policealnej i zdaniu egzaminów zawodowych mogą podjąć pracę w rozmaitych klinikach, szpitalach, czy ośrodkach wypoczynkowych. Dzięki zdobytej na zajęciach wiedzy o różnych technikach mogą zaoferować swoim klientom szeroki wachlarz usług. Masażysta funkcjonuje w dynamicznym środowisku pracy, dlatego w tej profesji łatwo jest rozwijać swój własny biznes.
4. Technik usług kosmetycznych
Usługi z zakresu zabiegów kosmetycznych i pielęgnacyjnych są coraz bardziej popularne. Wzrasta więc zapotrzebowanie na specjalistów z tej dziedziny, którzy mogą zdobywać wiedzę na danym kierunku w szkole policealnej. Trwa on rok i zapewnia praktyczną wiedzę o wykonywaniu zabiegów oraz obsługi nowoczesnego sprzętu. Kształcenie obejmuje też podstawy przedsiębiorczości, przez co słuchacze taką wiedzę mogą wykorzystać do prowadzenia własnego biznesu.
5. Opiekun medyczny
Opiekun medyczny ma nieco większy zakres wiedzy niż opiekun osoby starszej. W tym przypadku chodzi o właściwe wykonywanie czynności higienicznych i pielęgnacyjnych osobie chorej lub niesamodzielnej. Ze względu na starzejące się społeczeństwo, osoba na takim stanowisku będzie miała sporo pracy. Słuchacze uczą się na kierunku przez 1,5 roku.
6. Technik Bezpieczeństwa i Higieny Pracy
Technik BHP jest osobą, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania każdej działalności gospodarczej. Obowiązek zapewnienia odpowiednich warunków pracy jest uwarunkowany prawnie, dlatego takich specjalistów potrzebuje wielu przedsiębiorców. Nauka na tym kierunku trwa 1,5 roku.
7. Technik administracji
Na tym kierunku można nauczyć się prowadzenia postępowania administracyjnego, sporządzania dokumentów do spraw administracyjnych oraz rozmaitych analiz i sprawozdań. Po ukończeniu nauki trwającej dwa lata można zdobyć pracę w wielu miejscach m.in. urzędach wojewódzkich, rejonowych, powiatowych i gminnych, a także w sądach, firmach ubezpieczeniowych, urzędach skarbowych, czy bankach.
Oprócz powyższych kierunków sektorów, w których można się rozwijać, jest znacznie więcej. Jeśli dana osoba kocha kwiaty, może zapisać się do szkoły policealnej, by stać się specjalistą, którego głównym zadaniem jest wykonywanie kompozycji florystycznych. W przypadku pasji związanej z wykonywaniem fryzur odpowiednim kierunkiem będzie technik usług fryzjerskich. Wybór jest na tyle duży, że każdy znajdzie coś związanego nie tylko z dobrymi perspektywami zawodowymi, ale również własnymi zainteresowaniami.
Nauka w szkole policealnej trwa zaledwie rok lub dwa lata, co jest dobrą alternatywą dla studiów, na których ukończenie należy poświęcić od trzech do pięciu lat. Słuchacze uczą się wyłącznie niezbędnych zagadnień oraz odbywają zajęcia w pracowniach, gdzie mają szansę doskonalić swoje umiejętności praktyczne. Studenci zaś często muszą zaliczać przedmioty, które są zupełnie niezwiązane z ich głównym kierunkiem. Co więcej, wielu słuchaczy już w trakcie nauki otrzymuje propozycję zatrudnienia w zawodzie. Inni zaś mają szansę na spotkanie z profesjonalnym doradcą zawodowym, zorganizowane przez Szkołę Policealną GoWork.pl.