Posiadanie więcej niż jednego zawodu to atut, na który wielu Polaków nie może sobie pozwolić ze względu na brak czasu. Wstępując na rynek pracy i usamodzielniając się, szybko dostrzegamy, jak niewiele czasu zostaje na codzienne obowiązki, czy rozrywkę. Trudno w tym wszystkim zorganizować również czas na dodatkowe studia, kursy, czy naukę w szkole dla dorosłych. Warto jednak taką opcję rozważyć. Dlaczego warto mieć więcej niż jeden zawód? O tym w poniższym artykule.

Więcej niż jeden zawód a rynek pracy

Przestarzały model, w którym pracownik był zatrudniony w tej samej branży, a nierzadko również jednej firmie przez cały okres swojej aktywności zawodowej, odchodzi do historii. Sytuacja na rynku pracy nie sprzyja nawet osobom po studiach, ponieważ dyplom od dawna nie jest przepustką do satysfakcjonującej kariery. Absolwenci uczelni wyższych z kierunkowym wykształceniem, muszą inwestować w swój rozwój, kończyć kursy doszkalające, uczyć się nowych języków oraz zdobywać doświadczenie na stażach lub praktykach. Obecnie w najkorzystniejszym położeniu są pracownicy, którzy posiadają co najmniej dwie specjalizacje. To one pozwalają im na elastyczność przy zmianie zawodu, zapewniają poczucie bezpieczeństwa, a także umożliwiają zwiększenie dochodów.

Większe szanse na znalezienie satysfakcjonującej pracy

Dynamiczne zmiany na rynku pracy i postęp technologiczny sprawiają, że zawody, które aktualnie zapewniają satysfakcję i godziwe wynagrodzenie, za kilka lat przestaną istnieć. Na ich miejscu pojawią się kolejne, związane na przykład z nowoczesnymi technologiami oraz marketingiem internetowym. Rzeczywistość jest nieprzewidywalna, dlatego dobrze jest mieć dodatkową profesję, na którą zapotrzebowanie będzie zawsze wysokie. Mowa o zawodach przyszłości, takich jak technik masażysta, technik usług kosmetycznych czy asystentka stomatologiczna. Dodatkowo osoby posiadające więcej niż jedną specjalizację, postrzegane są przez pracodawców jako bardziej elastyczne i szybciej przystosowujące się do nowych warunków.

Poczucie bezpieczeństwa i mniejszy stres

Dodatkowy zawód w zanadrzu zmniejsza stres związany z ryzykiem utraty pracy, a także zapewnia poczucie bezpieczeństwa, gdy jedna z branż przechodzi kryzys. Osoby, które posiadają dodatkową specjalizację, mogą szybko i bezproblemowo znaleźć nowe miejsce zatrudnienia. Nie są one zależne od zmian i warunków panujących w konkretnej branży. Tę możliwość docenią także pracownicy, którzy są znudzeni monotonią dotychczasowej profesji i pragną rozpocząć nowy etap w życiu zawodowym.

Możliwość rozwoju i zwiększania kompetencji

Osoby, które pracują w jednej branży przez cały okres życia zawodowego, najczęściej rozwijają się tylko w konkretnym obszarze. Dodatkowa specjalizacja to szansa na samorozwój oraz doskonalenie się w zupełnie nowych dziedzinach. Szczególnie że oferty warsztatów, szkoleń i kursów są na tyle różnorodne, że każdy z powodzeniem znajdzie coś dla siebie. To również szansa na przekucie pasji w dochodową pracę. Ci, którym udało się otworzyć własne biznesy lub znaleźć zatrudnienia w wymarzonych branżach, zaczynali najczęściej od szkoleń internetowych.

Uniknięcie wypalenia zawodowego

Praca, która polega na monotonnym wykonywaniu tych samych obowiązków służbowych, po pewnym czasie może doprowadzić do wypalenia zawodowego. Pracownik boryka się wówczas z poczuciem niewykorzystanego potencjału, zarobki nie przynoszą mu satysfakcji, a nawet zaczyna porównywać siebie do innych. W takiej sytuacji posiadanie drugiego zawodu i perspektywa szybkiej zmiany branży mogą okazać się bezcenne. Niektórzy jednak pozostają na swoich stanowiskach, a dodatkową pracę wykonują wieczorami. Dzięki temu mogą oni zmieniać zakres swoich zadań, a więc unikają monotonii.

Zwiększenie dochodów

Nie ulega wątpliwości, że jedną z największych korzyści posiadania dwóch zawodów, jest możliwość pozyskiwania dochodów z kilku źródeł. Wiele osób zarabia dodatkowe pieniądze, pracując na elastycznych umowach, a nawet godzą je ze stałym zatrudnieniem. Takie rozwiązanie czyni również pracownika bardziej odpornym na dynamiczne zmiany na rynku pracy.

Jak zdobyć kolejny zawód?

Możliwości jest wiele. Ukończenie szkoły średniej i ewentualnych studiów na początku swojej kariery zawodowej wcale nie stanowi ostatniego punktu edukacji w życiu człowieka. Przynajmniej nie musi tak być, jeśli tylko chcemy dalej się kształcić. Oczywiście nie wrócimy uzupełnić braków do szkoły podstawowej, lecz na absolwentów czekają:

  • Szkoły policealne – to placówki, w których mozemy zdobyć tytuł specjalisty, czy technika. Nauka trwa w zależności od kierunku 1 rok lub 2 lata. W szkołach policealnych możemy zdobyć nowy zawód w branży medycznej, kosmetycznej, gastronomicznej, czy administracyjnej. Dostępne są kierunki ekonomiczne, społeczne, czy przyrodnicze. Tak naprawdę każdy znajdzie coś dla siebie w ofercie szkół policealnych. Dużym atutem jest możliwość dopasowania trybu nauki to własnej sytuacji. Pracujesz na etacie? Możesz wybrać tryb weekendowy lub wieczorowy w Szkole Policealnej GoWork, np. w Lublinie. Zajęcia odbywają się w weekendy lub w dni powszednie w godzinach popołudniowych. Jeśli pracujesz w niestandardowych godzinach, możesz wybrać tryb dzienny.
  • Studia – na studia nigdy nie jest za późno. Jeśli masz maturę, możesz udać się na uczelnię wyższą, by zdobyć tytuł licencjata, magistra, czy inżyniera w nowym zawodzie. Jeśli studia masz już za sobą, możesz zrobić studia podyplomowe. Trwają krócej niż studia I, czy II stopnia, a jednocześnie oferują wiele kierunków, które są stricte nastawione na wykonywanie nowego zawodu.
  • Kursy i szkolenia – nie musisz poświęcać kolejnych lat życia na edukację. Jeśli nie celujesz w zawód regulowany, możesz wybrać któryś z dostępnych kursów. Na rynku dostępne są kursy o różnym stopniu rozbudowania – od krótkich kursów online, po kursy kilkudniowe i dłuższe. Niektóre z kursów zrobisz nawet w jeden dzień. Jeśli chcesz dobrze wypaść w rekrutacji, wybieraj kursy certyfikowane. Przedstawienie certyfikatów buduje lepszą pozycję kandydata i zwiększa szanse na zatrudnienie. Kursy i szkolenia to także świetny sposób do uzupełnienia wiedzy. Możesz działać w danej branży i poszerzyć swoje kwalifikacje o kurs, aby zdobyć wspierające umiejętności, które mogą jednocześnie stanowić podstawę do szukania pracy w innym zawodzie. Niektóre kursy nadają Ci specjalne kwalifikacje, bez których nie mógłby się rozwinąć w danym obszarze, jak np. kurs na wózek widłowy. 

Pamiętaj, nie musisz całe życie dążyć do utrzymania jednego miejsca pracy. Nauka nowych rzeczy jest nie tylko satysfakcjonująca, ale i stwarza nowe możliwości. Wiele zawodów możesz się nauczyć samodzielnie, śledząc informacje z branży, czytając książki, słuchając podcastów oraz praktykując w zaciszu własnego domu. Na początek musisz sobie jednak zadać ważne pytanie: Co chcę robić?

Dlaczego warto mieć więcej niż jeden zawód? Podsumowanie

Inwestując swój czas w zdobycie kolejnego zawodu, budujesz sobie stabilną przyszłość. Wiele branż przechodzi kryzys, lecz mając w zanadrzu asa w rękawie w postaci kolejnego zawodu, zawsze masz szansę na znalezienie nowej pracy. Nie grozi Ci także wypalenie zawodowe. Gdy tylko zaczniesz odczuwać, że praca przestaje ci się podobać, czujesz się przeciążony i nie masz satysfakcji z wykonywanych obowiązków, nic nie stoi na przeszkodzie, byś wykorzystał swoje mocne strony w nowym miejscu. Takiej zmianie nie towarzyszy przy tym duży stres, ponieważ jeśli uznasz, że decyzja nie była dobra lub brakuje ci poprzednich obowiązków, zawsze możesz do nich wrócić.

Pracownicy firmy, którzy mają kwalifikacje do pełnienia kilku zawodów, są także korzystnie postrzeganie w oczach pracodawców. W swojej pracy mogą wykorzystywać umiejętności i zagadnienia z innych branż, co pozwala odnosić lepsze efekty pracy. Pamiętaj także, że interesując się różnymi zawodami, uczęszczając do różnych szkół, czy na kursy poznajesz także ludzi, którzy stanowią twoją bazę kontaktów. Znając ich, wzrastają twoje możliwości zawodowe, ponieważ mogą się do ciebie kiedyś zgłosić z propozycją współpracy.

Dodaj komentarz