Przestarzały model, w którym pracownik był zatrudniony w tej samej branży, a nierzadko również jednej firmie przez cały okres swojej aktywności zawodowej, odchodzi do historii. Sytuacja na rynku pracy nie sprzyja nawet osobom po studiach, ponieważ dyplom od dawna nie jest przepustką do satysfakcjonującej kariery. Absolwenci uczelni wyższych z kierunkowym wykształceniem, muszą inwestować w swój rozwój, kończyć kursy doszkalające, uczyć się nowych języków oraz zdobywać doświadczenie na stażach lub praktykach. Obecnie w najkorzystniejszym położeniu są pracownicy, którzy posiadają co najmniej dwie specjalizacje. To one pozwalają im na elastyczność przy zmianie zawodu, zapewniają poczucie bezpieczeństwa, a także umożliwiają zwiększenie dochodów.

Większe szanse na znalezienie satysfakcjonującej pracy

Dynamiczne zmiany na rynku pracy sprawiają, że zawody, które aktualnie zapewniają satysfakcję i godziwe wynagrodzenie, za kilka lat przestaną istnieć. Na ich miejscu pojawią się kolejne, związane na przykład z nowoczesnymi technologiami oraz marketingiem internetowym. Rzeczywistość jest nieprzewidywalna, dlatego dobrze jest mieć dodatkową profesję, na którą zapotrzebowanie będzie zawsze wysokie. Mowa o zawodach przyszłości, takich jak technik masażysta, technik usług kosmetycznych czy asystentka stomatologiczna. Dodatkowo osoby posiadające więcej niż jedną specjalizację, postrzegane są przez pracodawców jako bardziej elastyczne i szybciej przystosowujące się do nowych warunków.

Poczucie bezpieczeństwa i mniejszy stres

Dodatkowy zawód w zanadrzu zmniejsza stres związany z ryzykiem utraty pracy, a także zapewnia poczucie bezpieczeństwa, gdy jedna z branż przechodzi kryzys. Osoby, które posiadają dodatkową specjalizację mogą szybko i bezproblemowo znaleźć nowe miejsce zatrudnienia. Nie są one zależne od zmian i warunków panujących w konkretnej branży. Tę możliwość docenią także pracownicy, którzy są znudzeni monotonią dotychczasowej profesji i pragną rozpocząć nowy etap w życiu zawodowym.

Możliwość rozwoju i zwiększania kompetencji

Osoby, które pracują w jednej branży przez cały okres życia zawodowego, najczęściej rozwijają się tylko w konkretnym obszarze. Dodatkowa specjalizacja to szansa na samorozwój oraz doskonalenie się w zupełnie nowych dziedzinach. Szczególnie, że oferty warsztatów, szkoleń i kursów są na tyle różnorodne, że każdy z powodzeniem znajdzie coś dla siebie. To również szansa na przekucia pasji w dochodową pracę. Ci, którym udało się otworzyć własne biznesy lub znaleźć zatrudnienia w wymarzonych branżach, zaczynali najczęściej od szkoleń internetowych

Uniknięcie wypalenia zawodowego

Praca, która polega na monotonnym wykonywaniu tych samych obowiązków służbowych, po pewnym czasie może doprowadzić do wypalenia zawodowego. Pracownik boryka się wówczas z poczuciem niewykorzystanego potencjału, zarobki nie przynoszą mu satysfakcji, a nawet zaczyna porównywać siebie do innych. W takiej sytuacji posiadanie drugiego zawodu i perspektywa szybkiej zmiany branży, mogą okazać się bezcenne. Niektórzy jednak pozostają na swoich stanowiskach, a dodatkową pracę wykonują wieczorami. Dzięki temu mogą oni zmieniać zakres swoich zadań, a więc unikają monotonii.

Zwiększenie dochodów

Nie ulega wątpliwości, że jedną z największych korzyści posiadania dwóch zawodów, jest możliwość pozyskiwania dochodów z kilku źródeł. Wiele osób zarabia dodatkowe pieniądze, pracując na elastycznych umowach a nawet godzą je ze stałym zatrudnieniem. Takie rozwiązanie czyni również pracownika bardziej odpornym na dynamiczne zmiany na rynku pracy.

Dodaj komentarz