Wielu pracowników nie jest zadowolonych z warunków oferowanych im przez pracodawców. Tracą oni zainteresowanie dawnymi pasjami, czują, że nie wykorzystują swojego potencjału, zazdroszczą innym możliwości rozwoju, a zarobki nie przynoszą im satysfakcji. Oczywistym krokiem wydaje się zatem zmiana branży na taką, która daje poczucie spełnienia zawodowego. Warto również sprawdzić, która z nich zwiększa szanse na znalezienie zatrudnienia. Szczególnie, że za problem bezrobocia na polskim rynku pracy odpowiada nie brak miejsc potencjalnego zatrudnienia, lecz deficyt specjalistów. Nic zatem dziwnego, że wiele osób zainteresowanych zmianą branży, decyduje się na zdobycie zawodu w szkołach policealnych.

Jakie sygnały mogą świadczyć o konieczności zmiany branży?

Myśl o zmianie branży zazwyczaj nie pojawia się znikąd, lecz jest poprzedzona różnymi oznakami. Wśród nich wymienia się:

  1. przekonanie o marnowaniu swojego talentu;
  2. brak możliwości rozwoju zawodowego;
  3. porównywanie się do innych i spadek poczucia własnej wartości;
  4. ciągłe zmęczenie i wypalenie;
  5. napięcie i lęk, a także związane z nimi objawy fizyczne;
  6. brak satysfakcji z pracy;
  7. niezadowolenie z zarobków.

Jakich błędów należy unikać podczas zmiany branży?

Zmiana kwalifikacji zawodowych to decyzja na lata. Niestety wiele osób niezadowolonych z obecnej pracy, ma skłonność do podejmowania radykalnych decyzji. Pragnienie szybkiego znalezienia nowego zawodu sprawia, że wpadają w liczne pułapki. Po pierwsze, pod wpływem emocji postanawiają rzucić dotychczasową pracę, co grozi problemami finansowymi. Zmniejszone wpływy zmuszają do wybrania pierwszego lepszego zawodu, co jest jednym z najczarniejszych scenariuszy. Zmiana kwalifikacji musi być również poprzedzona wnikliwym researchem obecnego rynku pracy, a także zastanowieniem się nad własnymi potrzebami. Działanie bez sprecyzowanego planu ma nie tylko małe szanse powodzenia, ale może skutkować znalezieniem zawodu, który znów nie będzie przynosił satysfakcji. W czasie zmiany kwalifikacji nie warto sugerować się modą, lecz dostosowywać stanowisko do siebie i swoich oczekiwań.

Jak zmienić kwalifikacje zawodowe w szkole policealnej?

Osoby, które decydują się na zmianę kwalifikacji zawodowych, często postanawiają rozpocząć naukę w szkołach policealnych. Nic dziwnego – wpływ na to ma bez wątpienia bogata oferta kierunków pożądanych na rynku pracy, a także możliwość uzyskania tytułu technika oraz prawa do wykonywania zawodu. W szkołach policealnych istotne jest zdobycie przede wszystkim wiedzy stosowanej. Słuchacze mają możliwość dokładnego poznania wybranej branży i jej środowiska, ponieważ zajęcia praktyczne prowadzone są wyłącznie przez zawodowców i profesjonalistów w swoich dziedzinach. Uzyskanie tytułu zawodowego lub uczestnictwo w kwalifikacyjnym kursie zawodowym to także sygnał dla pracodawcy, że potencjalny pracownik dąży do samodoskonalenia oraz poszerzania swoich kompetencji. To zaś jest nieocenioną wartością na współczesnym rynku pracy.

Dodaj komentarz