Florystyka to sztuka, która ogranicza się nie tylko do tworzenia bukietów z kwiatów, ale także aranżowania otwartych przestrzeni oraz wnętrz. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, od czego zacząć swoją przygodę z florystyką, a także poznaj jej rodzaje oraz najważniejsze style kompozycyjne.

Florystyka – co to jest?

Florystyka to sztuka artystycznego układania kwiatów i roślin w różnorodne kompozycje. Należy do niej nie tylko tworzenie bukietów, wieńców czy stroików, ale także biżuterii kwiatowej, dekoracji oraz aranżowanie wnętrz i otwartej przestrzeni Pojęcie „florystyka” pochodzi od łacińskiego słowa floris lub flos, oznaczanego kwiat.

Sztuka układania kwiatów znana jest już od czasów starożytnych. Rozwijała się ona w dwóch kierunkach – symbolicznym (przede wszystkim w Azji, zwłaszcza w Japonii, gdzie w II wieku powstała ikebana) oraz dekoracyjnym (w Europie).

Florystyka a bukieciarstwo – czym się różnią?

Niekiedy można spotkać się ze stwierdzeniem, że florysta i bukieciarz to ten sam kreatywny zawód. W rzeczywistości profesje te różnią się od siebie. Bukieciarz istniał w wykazie zawodów od lat, zaś florysta został oficjalnie zarejestrowany dopiero w 2003 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu. Florystyka jest dziedziną typowo artystyczną. Floryści zajmują się nie tylko układaniem kwiatów w kompozycje, ale także aranżacją dużych przestrzeni oraz wizualną oprawą uroczystości, a zatem są o wiele bardziej twórczy i kreatywni. To, co wychodzi spod ich ręki, można nazwać dziełem sztuki. Nie wystawiają oni swoich prac w kwiaciarniach, ale specjalnych galeriach.

Bukieciarz z kolei jest rzemieślnikiem, a jego zadania ograniczają się do układania kwiatów i innych części roślin w kompozycje takie jak wieńce, bukiety, stroiki, girlandy czy wiązanki.

Rodzaje florystyki

Florystykę można podzielić na kilka rodzajów w zależności od tego, jakiej okazji będzie dotyczyła praca. Wyróżniamy zatem:

 • florystykę funeralną,
 • florystykę ślubną,
 • florystykę komunijną,
 • florystykę świąteczną,
 • florystykę okolicznościową.

Florystyka funeralna

Florystyka funeralna (pogrzebowa) związana jest z wykonywaniem kompozycji na okoliczność pogrzebu lub uroczystości Wszystkich Świętych. Do florystyki pogrzebowej zalicza się tradycyjne formy takie jak wieńce, wiązanki, krzyże, girlandy czy serca. Poza tym floryści wykonują bukiety kondolencyjne, dekoracje grobów, trumien i urn, a także aranżują sale pogrzebowe oraz kościoły. Wykorzystuje się do niej kwiaty takie jak chryzantemy, róże, goździki, lilie oraz kalie.

Florystyka ślubna

Kwiaty są jednym z najważniejszych elementów dekoracyjnych na każdym ślubie i weselu. Florystyka ślubna nie kończy się jednak na bukiecie panny młodej i kwiecie w butonierce pana młodego – zaliczamy do niej kwiecisty wystrój kościoła, sali weselnej, samochodu. Wielu przyszłych małżonków dba o to, aby dekoracje komponowały się ze sobą i tworzyły harmonijną całość. Rolą florysty jest zatem przygotowanie kompozycji, które nadadzą temu wydarzeniu wyjątkowego charakteru. Wykorzystuje on kwiaty takie jak róże, piwonie, gerbery, frezje lub hortensje. W sezonie mogą to być również bez, jaśmin, polne kwiaty czy zboża.

Florystyka komunijna

Jak sama nazwa wskazuje, florystyka komunijna zakłada tworzenie kwiatowych dekoracji z okazji uroczystości I Komunii Świętej. Floryści tworzą bukiety, wianki, przypinki i opaski z kwiatów takich jak konwalie, drobne różyczki, margaretki, czy stokrotki. Oprócz tego ozdabiają wnętrze kościoła oraz sali, w której odbywa się przyjęcie. Dodatki florystyczne wykorzystywane najczęściej to perełki, koronki, wstążki czy drobne liście.

Florystyka świąteczna

Do tego rodzaju zaliczamy florystykę wielkanocną i bożonarodzeniową. Zakłada ona wykonywanie kompozycji z gałęzi sosnowych, które mają oddać i utrzymać atmosferę świąt, na przykład stroików, bukietów czy choinek. Dopełniają je suszone plastry pomarańczy i jabłka, szyszki, goździki, laski cynamonu, gwiazdki anyżu i inne. W stroikach wielkanocnych używa się z kolei tulipanów, żonkili, bazi, wydmuszek, figurek czy jajek przepiórczych.

Florystyka okolicznościowa

Florystyka okolicznościowa polega na tworzeniu bukietów z okazji urodzin, imienin, rocznic, walentynek, Dnia Matki, Dnia Babci, Dnia Kobiet i innych. Floryści zajmują się również oprawą imprez takich jak wieczór panieński czy baby shower. Bukiety okolicznościowe mogą być zrobione na zamówienie z kwiatów, które szczególnie lubi jubilat.

Style we florystyce

Istnieje wiele różnych stylów kompozycji we florystyce, jednak najczęściej praktykuje się trzy podstawowe – dekoracyjną, wegetatywną oraz formalno-linearną.

Florystyka dekoracyjna

Florystyka dekoracyjna polega na układaniu kwiatów i innych części roślin w wielostronne kompozycje kolorystyczne, które mogą przyjmować różne formy, na przykład kuli, owalu, trójkąta czy kropli. Materiały florystyczne dobierane są pod kątem walorów estetycznych – oprócz naturalnych części roślin, kompozycję mogą uzupełniać sztuczne dodatki takie jak kokardy, szpilki, wstążki czy figurki. We florystyce dekoracyjnej wykorzystuje się co najmniej 2-3 gatunki kwiatów, których barwy powinny harmonijnie przechodzić jedna w drugą. Gotowe kompozycje mogą zostać umieszczone w naczyniach takich jak wazony, misy, kosze, donice czy dzbany. Są one ozdobą przyjęć oraz ważnych uroczystości.

Florystyka wegetatywna

Florystyka wegetatywna polega na stworzeniu układu zgodnego z pierwotnym sposobem rozrastania się roślin. Kompozycje powinny zachowywać naturalne formy, wielkość poszczególnych kwiatów, kierunek wzrostu czy bieg pędów. Najczęściej zestawia się w nich te gatunki, które w przyrodzie rosną obok siebie. Należy unikać łączenia roślin z różnych stref klimatycznych. Floryści przeważnie nie ozdabiają ich sztucznymi elementami dekoracyjnymi, ale wykorzystują korę, mech, kawałki gałęzi czy kamienie. Styl ten wymaga użycia prostych pojemników, skrzynek lub płaskich naczyń. Odbiorca powinien odnosić wrażenie, że patrzy na naturalne środowisko. Ozdabiają one wnętrza rustykalne.

Florystyka formalno-linearna

W tym stylu harmonijną kompozycję tworzą wyraźnie poprowadzone linie. Polega on na wyeksponowaniu kształtu danej rośliny. Osiągnięcie tego efektu możliwe jest dzięki pozostawieniu przestrzeni między poszczególnymi kwiatami. Formalno-linearny styl we florystyce uchodzi za dosyć trudny. Wymaga on wyczucia formy, znajomości charakteru i przebiegu linii oraz kształtów występujących w naturze. Bardzo dużą rolę odgrywa w nim również dobór odpowiedniego naczynia lub pojemnika – najczęściej wybiera się te o wyszukanych, geometrycznych formach. Kompozycje formalno-linearne uchodzą za dzieła sztuki i najlepiej wyglądają w pomieszczeniach urządzonych w stylu nowoczesnym.

Florystyka – od czego zacząć?

Wiele osób zastanawia się, czy florystyka do zajęcie dla nich. Jak się o tym przekonać i zacząć swoją przygodę z układaniem kwiatów? Przygotowaliśmy kilka propozycji.

Samodzielna nauka

Pierwszą z nich jest samodzielne przygotowanie bukietu, stroika czy innej ozdoby okazjonalnej. W tym celu wystarczy wykorzystać możliwości Internetu. Na blogach z łatwością można znaleźć poradniki, które pokazują jak zrobić kompozycje florystyczne krok po kroku. Minusem tego rozwiązania jest fakt, że wcześniej należy zakupić kwiaty oraz wszystkie niezbędne artykuły i akcesoria florystyczne. Robienie bukietów i dekoracji z roślin jest droższym hobby niż nauka rysowania. Osoby początkujące mogą wybrać sztuczne kwiaty, których będą mogły używać wielokrotnie. Oprócz roślin należy wyposażyć się także w:

 • gąbkę florystyczną,
 • druty ozdobne i montażowe,
 • pianki i kształtki,
 • klej i plastelinę florystyczną,
 • narzędzia (np. sekator, nożyk, pistolet do kleju na gorąco, nożyczki),
 • różnego rodzaju dekoracje (koronki, wstążki, tasiemki, perełki, kamienie dekoracyjne, mech),
 • naczynia (np. wazony, misy, kosze, donice czy dzbany).

Ich koszt może wynieść nawet kilkaset złotych.

Zapisanie się do szkoły policealnej

Osoby, które poważnie rozważają rozpoczęcie pracy, mogą zapisać się do Szkoły Policealnej GoWork.pl na kierunek florysta. Trwa on rok i umożliwia zdobycie dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe. W czasie zajęć słuchacze uczą się o kwiatach ciętych najczęściej stosowanych we florystyce, zdobywają umiejętności z zakresu materiałoznawstwa roślinnego, a także tworzenia kompozycji kwiatowych. Na kierunek można zapisać się w Warszawie, Lublinie, Poznaniu i Katowicach. Jest on w pełni darmowy. 

Warsztaty florystyczne

Ostatnią możliwością jest zapisanie się na warsztaty lub szkolenia florystyczne. Jednodniowe spotkanie, które trwa przez kilka godzin, kosztuje około 200-300 złotych i może wymagać przyniesienia ze sobą niezbędnych narzędzi. Dłuższe kursy, przewidziane na 20 godzin i więcej mogą kosztować nawet 700 złotych, ale w cenie tej przewidziane są wszystkie akcesoria.

A co Ty uważasz na temat florystyki? Czy chciałbyś pracować w zawodzie florysty? Podziel się swoimi przemyśleniami w komentarzu! 👇

Dodaj komentarz