Jak robić dobre zdjęcia, które wzbudzą zachwyt i podziw? To pytanie zadaje sobie wielu początkujących pasjonatów fotografii. Znaczenie mają przede wszystkim regularne ćwiczenia oraz opanowanie podstaw. Dzięki nim zdecydowanie łatwiej będzie przejść na kolejne etapy. Sprawdź, od czego zacząć naukę fotografii oraz dowiedz się, jakich błędów unikać.

Jak nauczyć się robić zdjęcia? Wskazówki dla początkujących

Nauka fotografii, podobnie jak każda inna aktywność, wymaga czasu oraz cierpliwości. Osoba początkująca, która po raz pierwszy trzyma w rękach aparat, zazwyczaj nie zdaje sobie sprawy, jak wiele funkcji kryje jej sprzęt. Poznanie ich wszystkich oraz regularne ćwiczenia są niezbędne, jeśli poważnie myślisz o tym, aby zostać fotografem. Sprawdź nasze wskazówki, dzięki którym zaczniesz robić dobre zdjęcia i rozwiniesz swoją pasję.

Zacznij od poznania swojego sprzętu

Jak napisaliśmy wyżej, naukę fotografii od postaw najlepiej rozpocząć od poznania wszystkich możliwości swojego aparatu. W końcu sam dobrze wiesz, że robienie zdjęć to coś więcej niż bezmyślne przyciskanie spustu migawki. Z tego powodu w pierwszej kolejności powinieneś sięgnąć po instrukcję obsługi swojego sprzętu. Gruba książeczka być może nie wygląda zachęcająco, ale to właśnie dzięki niej dowiesz się co to jest przysłona, czułość ISO oraz czas naświetlania. Poza tym uzyskasz niezbędne informacje techniczne na temat funkcji aparatu, parametrów oraz dostępnych trybów fotografowania. Nawet jeśli wydaje Ci się, że dobrze znasz swój sprzęt, po przejrzeniu instrukcji będziesz zaskoczony, jak wiele jeszcze o nim nie wiedziałeś.

Nauka fotografii od podstaw – zdobądź solidne fundamenty

Praktyka czyni mistrza, ale robienie zdjęć bez znajomości podstaw może okazać się stratą czasu. Nigdy wcześniej nie słyszałeś o ISO, PASM, RAW lub zasadzie trójpodziału? Z całą pewnością musisz zacząć od zbudowania solidnych fundamentów. Korzystanie z trybu automatycznego lub półautomatycznego i fotografowanie wszystkiego dookoła nie jest żadną sztuką. Pamiętaj, że dobre zdjęcie rzadko jest dziełem przypadku. Jeśli chcesz zacząć osiągać sukcesy, Twoja fotografia musi być świadoma.

Jak zacząć fotografować? Zapisz się na kurs

Jak robić dobre zdjęcia? Przede wszystkim ucz się od profesjonalistów. Możesz to osiągnąć, zapisując się na kurs lub warsztaty. Dowiesz się na nich m.in. jak dobrać światło, kompozycję i tło, w jaki sposób ustawić obiekt do zdjęcia, do czego służą przyciski na Twoim aparacie oraz jak parametry wpływają na obraz. Profesjonalista nauczy cię robić zdjęcia w trybie manualnym, odpowie na wszystkie Twoje pytania oraz podzieli się swoją bezcenną wiedzą na temat technik fotograficznych. Oceni on również Twoje zdjęcia oraz udzieli bezcennych wskazówek. Kurs to także okazja do poznania innych pasjonatów fotografii. Dzięki temu rozszerzysz swoją sieć kontaktów. Kto wie, być może za kilka lat stworzycie wspólny projekt?

Jak nauczyć się robić zdjęcia? Ćwicz tak często, jak możesz

Pewnie wielokrotnie w swoim życiu słyszałeś, że nauka czyni mistrza. Wbrew pozorom nie jest to wyświechtany frazes. Jeśli chcesz zacząć robić dobre zdjęcia, a następnie przekuć swoją pasję w pracę i stać się profesjonalnym fotografem, musisz poświęcić mnóstwo czasu na ćwiczenia. Nic nie przychodzi od razu – nawet wielcy fotoreporterzy zaczynali od zera. Zabieraj ze sobą aparat przy każdej możliwej okazji, szukaj ciekawych obiektów w swoim mieście, a także proponuj sesje znajomym.

Wykorzystaj możliwości Internetu

Jak robić zdjęcia, które wzbudzą zachwyt przy ograniczonym budżecie? Jeśli aktualnie nie jesteś w stanie zainwestować w kurs, skorzystaj z wiedzy, którą zawodowcy dzielą się zupełnie za darmo w Internecie. Masz do wyboru setki blogów, poradników, tutoriali oraz programów o fotografii ślubnej, przyrodniczej, produktowej, wnętrz, mody i wielu innych. Nie poprzestawaj na teorii – po przeczytaniu poradnika, sięgnij po aparat i wykorzystaj zdobytą wiedzę w praktyce. Dzięki temu szybko zauważysz, że robisz postępy.

Szukaj inspiracji

Jak nauczyć się robić profesjonalne zdjęcia samodzielnie? Przejrzyj portfolio ulubionego twórcy, aby zobaczyć, jak wygląda fotografia na wysokim poziomie. Inspiruj się jego twórczością, analizuj, rozkładaj na czynniki pierwsze, wyciągaj wnioski, a następnie dąż do podobnego efektu. Poza tym czytaj blogi oraz oglądaj programy, które pokazują jak wygląda praca fotografa od kuchni.

Publikuj swoje zdjęcia w sieci

Robienie zdjęć do szuflady nie sprawi, że ruszysz do przodu. Jeśli chcesz na poważnie zająć się fotografią, musisz poznać opinię innych osób na temat swojej sztuki. Warto wyjść ze swojej strefy komfortu i zacząć publikować zdjęcia na blogu, Instagramie lub grupach tematycznych, które można znaleźć na przykład na Facebooku. Zderzenie z krytyką być może nie należy do najprzyjemniejszych doświadczeń, ale dzięki niej dowiesz się, jakie popełniasz błędy, co jeszcze możesz udoskonalić i zyskasz nowe spojrzenie na swój warsztat. Pamiętaj, że jak w każdym artystycznym zawodzie, znajdą się zarówno miłośnicy, jak i krytycy Twojej twórczości. Nie zrażaj się niepochlebnymi opiniami, a szczególnie tymi, które są przepełnione hejtem.

Zobacz również: Jak nauczyć się malować obrazy?

Nauka fotografii – jakich błędów unikać na początku swojej drogi?

Na początku swojej przygody fotografią, łatwo popełnić błędy. Sprawdź, jakie są najczęstsze i w jaki sposób ich uniknąć.

Inwestowanie w sprzęt zamiast w edukację

Jaki jest największy błąd początkujących fotografów? Inwestowanie w kosztowny sprzęt dla zawodowców na samym początku swojej przygody z fotografią. Do nauki robienia zdjęć wystarczy to, co aktualnie mamy pod ręką. Aparat za kilkanaście tysięcy i drogi program do obróbki zdjęć może i pozwalają na więcej, ale z pewnością nie czynią z nikogo profesjonalnego fotografa. Szczególnie że różne rodzaje fotografii wymagają innego sprzętu, a Twoje początkowe plany mogą szybko ulec zmianie.

Zachwycającą fotografię możesz z powodzeniem zrobić za pomocą starej lustrzanki, telefonu czy nawet aparatu kompaktowego. Pieniądze, które planujesz wydać na sprzęt, obiektywy lub lampy, o wiele lepiej zainwestować w edukację. Warsztaty i kursy, na których można uczyć się od zawodowców, są bezcenne dla amatorów.

Używanie tylko trybu automatycznego

Korzystanie wyłącznie z trybu automatycznego to kolejna pułapka, w którą wpadają początkujący fotografowie. W końcu jest to o wiele łatwiejsze, niż ręczne ustawianie parametrów, a efekt jest zadowalający. Robienie dobrych zdjęć wymaga jednak znacznie więcej. Nieznajomość funkcji aparatu oraz poleganie wyłącznie na trybie automatycznym nie zapewni Ci rozwoju.

Przesadzanie z edycją

Programy graficzne takie jak Photoshop lub Lightroom są przydatnymi narzędziami, ale należy używać ich z rozwagą. Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z fotografią, często przez wiele godzin zajmują się retuszem nieudanego zdjęcia, aby za wszelką cenę je uratować. Próba wyostrzenia rozmytego obrazu zazwyczaj nie przynosi zadowalającego efektu. Czas ten lepiej przeznaczyć na dobre poznanie swojego aparatu oraz znalezienie odpowiedzi na pytanie, dlaczego fotografia wyszła nieostra. Poza tym, świadome posługiwanie się programami do retuszu to coś więcej niż bezmyślne przesuwanie każdego suwaka. Tu również z pomocą przychodzą kursy lub darmowe poradniki dostępne w Internecie.

Sprawdź: Jak nauczyć się rysować?

Nauka fotografii od podstaw – czego potrzebuje początkujący fotograf?

Jak zacząć robić zdjęcia? Każdy początkujący fotograf musi zapewnić sobie podstawowy sprzęt. Sprawdź, czego będziesz potrzebował do nauki fotografii:

  • aparat – tak, jak pisaliśmy wcześniej, inwestowanie w najdroższy aparat na początku swojej przygody z fotografią nie jest dobrym pomysłem. Do nauczenia się podstaw wystarczy Ci stara lustrzanka, cyfrówka lub kompakt, które wypożyczysz od znajomych albo kogoś z rodziny. O bardziej zaawansowanym aparacie pomyśl dopiero, gdy będziesz chciał zająć się na przykład fotografią nocną. Pamiętaj, że wtedy również nie musisz przeznaczać całego swojego budżetu na nowy sprzęt. Świetne urządzenia w dobrych cenach możesz zdobyć z drugiej ręki. Nie omijaj portali aukcyjnych i grup sprzedażowych;
  • statyw – statyw może przydać się w wielu sytuacjach, np. gdy zależy nam na ostrości lub wykonujemy zdjęcie z długim czasem naświetlania. Ważne, aby był on stabilny, niezbyt ciężki, wygodny w operowaniu oraz wytrzymały. Statywy dobrych firm również można kupić z drugiej ręki;
  • torba lub pokrowiec na aparat – jeżeli planujesz nie ruszać się bez swojego aparatu warto, żebyś posiadał solidną torbę lub pokrowiec. Dzięki temu zabezpieczysz swój sprzęt przed przypadkowymi uszkodzeniami oraz będzie Ci łatwiej go transportować.

Zakup pozostałych dodatków, takich jak obiektywy, filtry czy lampy lepiej odłożyć w czasie. Możesz o nich pomyśleć wtedy, gdy zobaczysz, że podstawowe możliwości Twojego aparatu przestają Ci wystarczać.

A czy Ty pasjonujesz się fotografią lub chcesz podzielić się swoimi wskazówkami dla początkujących? 📸 Napisz w komentarzu! 👇

Dodaj komentarz