Pierwszy dzień szkoły to ogromne przeżycie nie tylko dla samego ucznia, ale również jego bliskich. Wiąże się on zazwyczaj z emocjami takimi jak ekscytacja, radość, ale także niepokój czy wątpliwość. Sprawdź w naszym artykule, jak przygotować dziecko na pierwsze dni w szkole i zapewnić mu pełne wsparcie emocjonalne. Dowiedz się również, w jaki sposób zaaranżować jego miejsce do nauki w domu.

Pierwszy dzień szkoły: jak wesprzeć pierwszaka przed rozpoczęciem roku szkolnego?

Pierwsze dni w szkole wiążą się zazwyczaj z ogromnymi emocjami. Dziecko może być podekscytowane lub zestresowane nową sytuacją i rozstaniem z rodzicami na wiele godzin. Z tego powodu przygotowania warto zacząć jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego.

Dla malucha niezwykle cenna będzie rozmowa z mamą lub tatą. Podczas niej warto poruszyć kwestie takie jak zmiana rytmu dnia w porównaniu z przedszkolem i zerówką. Pierwszaka należy w delikatny sposób uświadomić, że pierwszy dzień szkoły podstawowej to początek nowego rozdziału w jego życiu i moment, w którym zabawa musi zejść na dalszy plan. Ważne jednak, aby unikać straszenia nadchodzącymi zmianami. Rodzice pod żadnym pozorem nie powinni mówić: „Kiedy zaczniesz szkołę, nie będziesz miał czasu na zabawę”, „Jeżeli będziesz niegrzeczny w czasie lekcji, pani wpisze ci uwagę do dzienniczka i będę na ciebie zła” lub „Jak nie będziesz się uczyć, to dostaniesz jedynkę”. Rozpoczęcie nowego etapu, jakim jest przejście z przedszkola do szkoły podstawowej, nie może kojarzyć się dziecku z końcem zabawy, nieustannym stresem i siedzeniem nad książkami od rana do wieczora. 

Ogromne znaczenie na także wzmocnienie w dziecku wiary we własne możliwości oraz uświadomienie mu jego zalet. Jak to zrobić? Na przykład chwaląc je za najmniejsze sukcesy – ładny rysunek, troskliwą opiekę nad domowym zwierzątkiem czy pomoc w przygotowaniu obiadu. Dzięki temu pierwszego dnia szkoły będzie ono pewniejsze siebie i gotowe na nowe wyzwania.

Wspólne skompletowanie wyprawki szkolnej

Kompletowanie wyprawki szkolnej to dla dziecka sygnał, że zbliża się koniec wakacji. Z tego powodu warto zadbać o jego dobre samopoczucie i zaplanować wspólne zakupy tak, aby były one dla niego miłym przeżyciem. Podczas wybierania plecaka do szkoły, śniadaniówki, piórnika i innych niezbędnych przyborów, należy wziąć pod uwagę gust malucha. Jeśli ma on korzystać z nich z przyjemnością, warto postawić na takie motywy, które odpowiadają jego zainteresowaniom, np. tornister z piłkarzami, zwierzętami czy bohaterami ulubionych bajek. Rodzic, który szanuje wybory dziecka, pokazuje mu, że traktuje je w sposób partnerski.

Zadbanie o miły początek roku szkolnego

Kiedy wyprawka szkolna jest już skompletowana, a pierwszoklasista w pełni przygotowany do rozpoczęcia roku szkolnego, dobrym pomysłem będzie dokładne zaplanowanie tego wielkiego dnia. Pobudka o świcie i stres związany z nowym etapem w życiu mogą nie wprawić dziecka w dobry humor, dlatego należy zadbać o pozytywną atmosferę już od rana. Na śniadanie warto przygotować ulubiony posiłek malucha, na przykład owsiankę, naleśniki czy płatki z mlekiem. O ile w placówce nie panują rygorystyczne zasady związane z sytuacją epidemiologiczną, rodzic może odprowadzić swoją pociechę do szatni lub do klasy.

Pierwszy dzień w szkole to ogromne wydarzenie w życiu każdego malucha, dlatego warto potraktować je jak święto i po lekcjach udać się z dzieckiem na plac zabaw, wycieczkę rowerową czy na lody. Powtarzanie tego zwyczaju co roku sprawi, że dziecko będzie miało dobre wspomnienia związane z rozpoczęciem roku szkolnego.

Urządzenie miejsca do nauki

Każdy pierwszoklasista powinien mieć odpowiednio zaaranżowane miejsce do nauki. W jego pokoju powinno zatem znaleźć się biurko, wygodny fotel, szafka na zeszyty i podręczniki, a także lampka ze światłem padającym przeciwnie do ręki, którą pisze. Biurko dla pierwszaka musi mieć określone wymiary – minimum 60-75 cm szerokości oraz 50-55 cm głębokości. Blat roboczy powinien mieć z kolei wystarczająco dużo miejsca, aby postawić na nim komputer, gdyby ponownie zaistniała konieczność nauczania zdalnego. Dziecko powinno swobodnie opierać na nim ręce, zachowując kąt 90 stopni między ramieniem a przedramieniem. Rodzice mogą również rozważyć zakup biurka, które będzie rosło razem z dzieckiem. Na rynku istnieje wiele różnych modeli z regulowaną wysokością blatu, które wystarczą na co najmniej kilka lat użytkowania. Biurko należy ustawić w dobrze oświetlonym miejscu – nauka przy naturalnym świetle dziennym jest o wiele zdrowsza oraz mniej męcząca dla oczu.

Niezwykle ważnym elementem w pokoju pierwszaka jest także odpowiedni lub fotel biurowy. W tym przypadku warto zdecydować się na taki, który z jednej strony zapewni komfort, a z drugiej właściwe podparcie kręgosłupa – od lędźwi do łopatek. Dzięki temu ryzyko wykształcenia niewłaściwej postawy u dziecka będzie ograniczone do minimum. Wysokość fotela powinna umożliwiać mu sięganie stopami do podłogi.

Co jeszcze powinno się znaleźć w miejscu do nauki dla ucznia, którego niebawem czeka pierwszy dzień w szkole podstawowej? Świetnym pomysłem może być zawieszenie nad biurkiem magnetycznej tablicy suchościeralnej – dziecko będzie mogło napisać na niej swój plan lekcji, zawiesić rysunki, a także pocztówki z wakacji, które przypomną mu o miłych momentach w czasie lata.

Pierwszy dzień w nowej szkole – pomysły na oswojenie malucha z nowym miejscem

Przed rozpoczęciem roku szkolnego, niektóre szkoły organizują dni adaptacyjne dla pierwszoklasistów i ich rodziców. To świetna okazja na oswojenie dziecka z nowym miejscem, zwiedzenie sal lekcyjnych, zapoznanie z nauczycielami oraz innymi dziećmi. Ze względu na sytuację epidemiologiczną panującą w kraju, część placówek może jednak zrezygnować z tego pomysłu. W takim wypadku warto udać się na spacer tą samą drogą, jaką dziecko będzie odprowadzane do szkoły, pokazanie mu budynku z zewnątrz oraz boiska i placu zabaw. Jeżeli pociecha koniecznie chce zobaczyć, jak szkoła wygląda od środka, niektóre placówki udostępniają w mediach społecznościowych nagrania, umożliwiające wirtualny spacer po korytarzach oraz salach lekcyjnych. Pozostaje również obejrzenie galerii zdjęć, która z pewnością znajduje się na stronie szkoły.

Dobrym pomysłem może być także rozmowa o tym, jak będzie wyglądał pierwszy dzień w nowej szkole. Maluch powinien wiedzieć, ile trwają lekcje i przerwy między nimi, kiedy jest dłuższa przerwa obiadowa, jak ma na imię pani wychowawczyni, jak należy zwracać się do nauczycieli i kolegów, jak zasygnalizować potrzebę skorzystania z toalety oraz kiedy należy się udać do gabinetu pielęgniarki lub świetlicy szkolnej.

Pierwszy dzień w szkole podstawowej: opowiadania, bajki i piosenki

Doskonałym sposobem na dotarcie do dziecka jest wykorzystanie bajek terapeutycznych traktujących o pierwszym dniu w szkole – zarówno tych w formie literackiej, jak i filmowej. Pozycją dla dzieci, które oczekują tego ekscytującego momentu, może być książka „Franklin idzie do szkoły” autorstwa Brendy Clark i Paulette Bourgeois. Opowiada ona o sympatycznym żółwiu Franklinie oraz jego przygodach, które przeżywa wspólnie z przyjaciółmi. Cała seria składa się z wielu opowiadań, poruszających różne aspekty życia kilkulatka, na przykład strachu przed ciemnością, naukę mówienia „przepraszam” i wybaczania, oczekiwania na młodsze rodzeństwo czy zazdrości. Książka została również zekranizowana. Poszczególne odcinki serialu o Franklinie można znaleźć w serwisie YouTube.

Inne propozycje opowiadań o tematyce szkolnej to np. „Szkoła dla początkujących” Elżbiety Pałasz, „Hurra, idę do szkoły!” Andrei Hebrock i Ingrid Uebe czy „Ja też chcę chodzić do szkoły” Astrid Lindgren.

Piosenki na pierwszy dzień szkoły to ostatnia z propozycji. Jednym z najpopularniejszych utworów, który zna na pamięć niemal każdy uczeń pierwszych klas podstawówki jest „Woła nas szkoła” Jadwigi Koczanowskiej. Jej nagranie oraz tekst można z łatwością znaleźć w Internecie i zaśpiewać wspólnie z dzieckiem, aby wprawić je w dobry nastrój pierwszego września. 

Prezent na pierwszy dzień szkoły – czy to dobry pomysł? Jaki wybrać?

Jak jeszcze można umilić uczniowi pierwszy dzień szkoły? Dobrym pomysłem może być wręczenie mu drobnego upominku, który będzie dla niego swego rodzaju talizmanem. W zależności od jego upodobań rodzice mogą postawić na małą maskotkę, figurkę z ulubionym bohaterem z bajki czy sensoryczny gadżet antystresowy. Taki prezent na pierwszy dzień szkoły, w odróżnieniu od dużych zabawek, którymi dziecko bawi się w domu, nie zajmie dużo miejsca w plecaku lub piórniku i z pewnością zapewni zestresowanemu maluchowi poczucie bezpieczeństwa i wsparcia.

A czy Ty pamiętasz swój pierwszy dzień w szkole podstawowej? Jakie emocje Ci wtedy towarzyszyły? Podziel się swoimi wspomnieniami w komentarzu i podnieś na duchu świeżo upieczonych pierwszaków!

Dodaj komentarz