Pierwszy dzień w przedszkolu to wielkie wydarzenie zarówno z perspektywy dziecka, jak i jego rodziców. Maluchowi towarzyszą zazwyczaj ogromne emocje – najczęściej łzy spowodowane rozstaniem opiekunami. Z tego powodu tak ważne jest odpowiednie przygotowanie go do tego stresującego momentu. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jak przetrwać pierwsze dni w przedszkolu.

Pierwszy dzień w przedszkolu: porady dla rodziców maluchów

Wrzesień, a wraz z nim pierwszy dzień szkoły i przedszkola, zbliża się wielkimi krokami. Początek jesieni to bez wątpienia stresujący czas zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców. Z tego powodu ogromnie ważne jest odpowiednie przygotowanie do tego momentu, jeszcze zanim maluch przekroczy próg sali. Oto nasze rady dla rodziców, których pociechę czeka przedszkolny debiut.

Rozmowa na kilka dni przed debiutem

Nawet, jeśli maluch ma za sobą dni adaptacyjne i mniej więcej wie, czego może spodziewać się w przedszkolu, niezwykle cenna będzie dla niego rozmowa z rodzicami. Dziecko powinno usłyszeć, że przedszkole jest przyjaznym miejscem, w którym będzie mogło bawić się ze swoimi rówieśnikami. Pomocna może być również bajka terapeutyczna na pierwsze dni w przedszkolu. Dziecku o wiele łatwiej będzie utożsamić się z bohaterem literackim, który – podobnie jak ono – musi stawić czoła nowej sytuacji. Rodzice mogą sięgnąć po pozycje takie jak:

 • „Feluś i Gucio idą do przedszkola” Katarzyny Kozłowskiej,
 • „Przedszkoludki. Sto radości i dwa smutki” Agnieszki Frączek,
 • „Opowiadania dla przedszkolaków” Renaty Piątkowskiej,
 • „Zuzia idzie do przedszkola” Liane Schneider,
 • „Kajtuś w przedszkolu” Christine L’Heureux i Gisele Legare,
 • „Przedszkolaki z ulicy Morelowej” Barbary Gawryluk,
 • „Ja nie chcę do przedszkola” Stephanie Blake,
 • „Tupcio Chrupcio. Przedszkolak na medal” Elizy Piotrowskiej.

Pobudka przed pierwszym dniem przedszkola – jak powinna wyglądać?

Rankiem przed odprowadzeniem dziecka do przedszkola, warto wstać o wcześniejszej porze, aby mieć czas na spokojne przygotowania. Pośpiech nie sprzyja dobremu nastrojowi, a zdenerwowanie rodziców z pewnością udzieli się już wystarczająco zestresowanemu maluchowi. Plecaczek oraz wygodne ubranie lepiej przygotować wieczorem.

Wielu rodziców zastanawia się, które z nich powinno doprowadzić pociechę do placówki. Najlepiej, jeśli będzie to osoba bardziej stanowcza i opanowana. Pierwszy dzień dziecka w przedszkolu często jest bardzo emocjonalny zarówno dla jednej, jak i drugiej strony. Jeśli kilkulatek zobaczy w oczach rodzica zawahanie lub łzy, będzie zaniepokojony. Kluczowe jest zatem czułe, ale stosunkowo krótkie pożegnanie i nieugięcie się pod prośbami malucha o powrót do domu. Co ważne, to dziecko powinno zostać przekazane wychowawczyni, nigdy odwrotnie. Sytuacja, w której nauczycielka odbiera malucha z rąk rodziców, może zostać potraktowana przez niego jako zagrożenie i zaburzyć jego poczucie bezpieczeństwa.

Odebranie dziecka z przedszkola – co dalej?

Malucha należy poinformować o tym, kiedy zostanie odebrany przez rodzica z przedszkola. W tym celu najlepiej jest określić konkretną czynność, a nie godzinę, np. „Przyjdę po ciebie po obiedzie” zamiast „Przyjdę po ciebie o trzynastej”. Warto jednak pamiętać, że tego typu obietnice są traktowane przez dzieci bardzo dosłownie. Jeśli rodzic nie zjawi się o umówionej porze, maluch może wpaść w histerię. Z tego powodu należy upewnić się, w jakich godzinach podawany jest obiad i przyjść odpowiednio wcześniej. Pierwsze dni w przedszkolu dla 3-latka nie powinny trwać dłużej niż 3-4 godziny. Czas może być stopniowo wydłużany w późniejszym okresie, kiedy dziecko przyzwyczai się do nowej sytuacji.

Jak wspólnie spędzić czas po przedszkolu?

Debiutu przedszkolny kilkulatka to doskonała okazja do świętowania. Warto uczcić ten wyjątkowy moment wspólną wycieczką rowerową, lodami lub zabawą w parku. Należy jednak pamiętać, że pierwsze dni dziecka w przedszkolu wiążą się z ogromnymi emocjami i mnóstwem wrażeń. Rodzic nie powinien zatem być zdziwiony, jeśli maluch nie będzie miał ochoty na dodatkowe aktywności. Senność, udzielanie zdawkowych odpowiedzi na pytania i pragnienie jak najszybszego znalezienia się w domu są zupełnie normalne. W takim wypadku celebrację warto odłożyć na inny dzień, a debiutanta pochwalić i zapewnić o swojej wielkiej dumie.

Czas w domu po pierwszym dniu przedszkola

Okres adaptacji jest dla malucha niezwykle trudny. Stres związany z pójściem do przedszkola i rozstaniem z rodzicami może odreagowywać na wiele różnych sposobów. Z tego powodu mogą pojawić się trudne zachowania. Rodzice przedszkolnych debiutantów powinni zatem uzbroić się w cierpliwość i podchodzić do pociech z dużą dozą wyrozumiałości. Nie chodzi o ślepe akceptowanie wszelkich przejawów złości dziecka i niegrzecznego zachowania, ale porozumiewanie się z nim w sposób spokojny. Po okresie adaptacji, kiedy maluch zaakceptuje tę ogromną zmianę w życiu, jego zachowanie powinno ulec poprawie.

Pierwsze dni dziecka w przedszkolu: zajęcia adaptacyjne

Na kilka tygodni przed rozpoczęciem roku szkolnego, wiele placówek organizuje zajęcia adaptacyjne. To doskonała okazja, aby maluch w towarzystwie bliskiej osoby mógł poznać infrastrukturę przedszkola, wychowawczynię, harmonogram posiłków i zajęć, a także inne dzieci. W zależności od placówki mogą one odbywać się codziennie przez tydzień i wówczas pojedyncze spotkanie trwa około godziny lub być organizowane raz na kilka dni – wtedy dziecko wraz z rodzicem przebywają w przedszkolu do 3 godzin.

Zajęcia adaptacyjne polegają przede wszystkim na zwiedzaniu placówki i poznawaniu otoczenia. Maluch ma szansę obejrzeć podwórko z ogrodem i placem zabaw, szatnię, toalety, stołówkę oraz główną salę zajęciową. Przyszły przedszkolak zapoznaje się również z wychowawczynią oraz nowymi kolegami i koleżankami. Tego dnia organizowane są zabawy integracyjne, np. plastyczne, ruchowe lub muzyczne. Początkowo mogą uczestniczyć w nich rodzice lub opiekunowie – mowa wówczas o adaptacji pełnej. W późniejszym etapie maluch przebywa w sali jedynie z innymi dziećmi oraz wychowawczyniami, zaś jego rodzice – w innym miejscu na terenie placówki. Jest to tak zwana adaptacja łączona.

Pierwsze zajęcia w przedszkolu o charakterze adaptacyjnym odbywają się zazwyczaj w czasie wakacji. Mogą one również trwać przez cały wrzesień. Wszystko zależy od harmonogramu określonej placówki, który można sprawdzić na jej stronie internetowej.

Dni adaptacyjne – dlaczego warto w nich uczestniczyć?

Okres adaptacji jest niezwykle ważny dla dziecka w wieku przedszkolnym. Zajęcia adaptacyjne mają sprawić, że pierwszy dzień w przedszkolu będzie dla niego łatwiejszy. Z tego powodu świadoma rezygnacja z uczestnictwa nich, może być dużą szkodą zarówno samego malucha, jak i jego rodziców. Jeśli dziecko zapamięta placówkę jako miejsce bezpieczne i przyjazne, chętniej wróci do niej we wrześniu. Dni adaptacyjne mają zmniejszyć lęk i napięcie emocjonalne związane z koniecznością rozstania z rodzicami, a także wspomóc kilkulatka w opanowaniu czynności samoobsługowych, budowaniu poczucia własnej wartości i pozytywnego obrazu siebie, rozwijaniu umiejętności społecznych oraz rozumieniu i stosowaniu zasad życia w grupie.

Sprawdź również: Kalendarz roku szkolnego 2021/2022 – kiedy wolne od szkoły?

Pierwszy dzień w przedszkolu – co zabrać ze sobą?

Maluch, którego czeka przedszkolny debiut, powinien mieć ze sobą plecak lub worek z niezbędnymi rzeczami. Mowa o:

 • ubraniu i bieliźnie na zmianę,
 • piżamie (o ile placówka przewiduje leżakowanie),
 • kapciach zapinanych na rzepy,
 • woreczku na przemoczoną odzież,
 • artykułach higienicznych (chusteczkach higienicznych i nawilżanych, małym ręczniku, paście i szczoteczce do zębów oraz plastikowym kubeczku),
 • ulubionej maskotce, która doda dziecku otuchy i ułatwi oswojenie się z nową sytuacją (o ile placówka pozwala na przynoszenie zabawek przez dzieci).

Wyprawka do szkoły i przedszkola obejmuje również artykuły plastyczne oraz papiernicze. Dziecko nie musi ich jednak mieć na pierwsze dni w przedszkolu. O konieczności przyniesienia farb, arkusza z kolorowym papierem czy bibuły, rodzice zostaną poinformowani odpowiednio wcześniej, np. drogą e-mailową.

A jak Ty poradziłeś sobie z pierwszym dniem w przedszkolu Twojego dziecka? Czy był to dla was stresujący czas? Podziel się swoimi wspomnieniami i radami w komentarzu! 👇

Dodaj komentarz