Zmiana szkoły może być rozwiązaniem problemu z adaptacją dziecka w klasie, niskim poziomem nauczania lub niewystarczającą opieką ze strony placówki. Jest ona również dobrym pomysłem, kiedy uczeń chce wybrać inny profil. Sprawdź, jak zmienić szkołę w trakcie roku szkolnego i napisać podanie o przeniesienie dziecka do innej placówki.
Zmiana szkoły – kiedy warto się na nią zdecydować?
Szkoła powinna być miejscem, które zapewnia dziecku warunki niezbędne do rozwoju społecznego i intelektualnego, bezpieczeństwo oraz opiekę. Niestety, nie zawsze tak jest. Zdarza się, że placówka nie dba o swoich uczniów w należyty sposób, poziom nauczania jest niski, a metody dydaktyczne stosowane przez nauczycieli – niezadowalające. Czasami mają miejsce również inne sytuacje, na przykład prześladowanie dziecka przez pozostałych uczniów, konflikt z nauczycielem czy trudności z jego adaptacją. W takich okolicznościach zmiana klasy nie zawsze wystarcza i konieczne będzie przenieść dziecko do innej szkoły dla jego bezpieczeństwa oraz komfortu psychicznego. Decyzję o zmianie szkoły warto również podjąć w sytuacji, zmiany miejsca zamieszkania lub wybrania innego profilu kształcenia.
Jak zmienić szkołę? Procedura przeniesienia dziecka krok po kroku
Procedura zmiany szkoły powinna zacząć się od poinformowania dyrektora szkoły w danej placówce. Ten z pewnością zapyta rodzica lub pełnoletniego ucznia o powody takiej decyzji. Prawdopodobnie rodzic będzie także musiał dostarczyć do sekretariatu oświadczenie o wypisaniu dziecka z placówki oraz napisać podanie o zmianę szkoły. Argumenty, jakie się w nim pojawią, mogą przeważyć o tym, czy dziecko zostanie przyjęte do danej szkoły czy nie. Z tego powodu warto dobrze umotywować swoją decyzję. Po otrzymaniu od dyrekcji pisma potwierdzającego zgodę na przyjęcie ucznia należy je dostarczyć do sekretariatu obecnej szkoły, a następnie pobrać i skompletować wszystkie dokumenty dziecka, których wymaga placówka docelowa.
Podanie o przeniesienie do innej szkoły – argumenty
Dobre uzasadnienie przeniesienia dziecka do innej szkoły jest ogromne ważne. Rodzice, którym zależy na tym, aby ich podanie zostało pozytywnie rozpatrzone, powinni zawrzeć w nim mocne argumenty, takie jak profil odpowiadający zainteresowaniom ucznia, zmiana miejsca zamieszkania czy bliskie sąsiedztwo szkoły z domem.
Sprawdź także: Polski system edukacji – jak wygląda i czym się charakteryzuje?
Przeniesienie dziecka do innej szkoły – dokumenty i formalności
Zanim uczeń trafi do nowej placówki, konieczne jest spełnienie kilku formalności. Rodzic musi dostarczyć do sekretariatu dotychczasowej szkoły druk potwierdzający przyjęcie dziecka przez dyrekcję oraz odebrać jego dokumenty. Są to:
- karta zdrowia,
- karta szczepień,
- odpis arkusza ocen,
- druk przeniesienia do innej szkoły,
- opinie i orzeczenia wydane przez specjalistyczne poradnie.
Z kolei w sekretariacie nowej szkoły, będzie on musiał złożyć wymienione wyżej dokumenty, a także:
- podanie z uzasadnieniem decyzji zmiany szkoły oraz wskazaniem preferowanej klasy,
- zaświadczenie o przedmiotach ujętych w szkolnym programie nauczania, a realizowanych przez ucznia w szkole, do której dotychczas uczęszczał,
- zaświadczenie o ocenach cząstkowych uzyskanych z poszczególnych przedmiotów w szkole, do której uczeń dotychczas uczęszczał,
- oryginał lub kserokopię ostatniego uzyskanego świadectwa,
- kserokopię skróconego aktu urodzenia,
- wypełniony kwestionariusz osobowy (imię, nazwisko ucznia itp.),
- dowód wpłaty na ubezpieczenie,
- zaświadczenie o frekwencji,
- dwa zdjęcia legitymacyjne,
- opinię wychowawcy.
Rodzic może także dołączyć inne zaświadczenia, które – w jego ocenie – może zadecydować o przyjęciu ucznia do nowej szkoły.
Jakie formalności musi spełnić uczeń w związku ze zmianą szkoły?
Jeśli chcemy przenieść dziecko do nowej placówki, musi ono rozliczyć się ze starą szkołą, czyli uzyskać podpisy sekretariatu, biblioteki szkolnej, higienistki (lub pielęgniarki) i wychowawcy klasy na karcie obiegowej. W zależności od wymagań placówki, konieczne może być również złożenie podpisów przez niektórych nauczycieli przedmiotowych. Poza tym jego obowiązkiem będzie zwrócenie kluczyka do szafki oraz legitymacji szkolnej.
Zobacz: Pierwszy dzień szkoły – jak przygotować do niego dziecko?
Zmiana szkoły – kiedy dyrektor może odmówić przeniesienia dziecka do innej placówki?
Istnieje kilka sytuacji, w których dyrektor wybranej placówki, może odmówić przyjęcia do niej ucznia. Dzieje się to wówczas, kiedy w danym oddziale nie ma już wolnych miejsc. Odmowa może mieć miejsce również w przypadku, gdy zostaną stwierdzone znaczące różnice między programem nauczania realizowanym w dotychczasowej szkole a tym obowiązującym w placówce docelowej. Dyrektor ma także prawo nie przyjąć ucznia w sytuacji, kiedy nie uzyskałby on wystarczającej liczby punktów podczas rekrutacji czerwcowej do wybranego oddziału. Dyskwalifikujące może być ponadto niedostarczenie wszystkich dokumentów wymaganych w procesie zmiany szkoły. Ważne jest więc przygotowanie dziecka na taką ewentualność.
Zmiana szkoły średniej – jak wygląda?
Wiele młodych osób zastanawia się, jak zmienić szkołę średnią. Cała procedura nie odbiega się od tej, która ma miejsce w podstawówce. Jedyną różnicą jest fakt, że uczeń, który ukończył osiemnasty rok życia, może samodzielnie decydować o swojej dalszej edukacji i przenieść się do innej szkoły na własną rękę. Nie potrzebuje do tego zgody rodziców. A gdy edukacja w szkole średniej dobiegnie końca, absolwent może na przykład zapisać się do szkoły policealnej, bowiem studia czy praca to nie jedyne dostępne opcja.
Zmiana szkoły z technikum na liceum
Zmiana technikum na liceum to sytuacja stosunkowo częsta. Szczególnie wtedy, gdy młody człowiek traci zainteresowanie wybranym wcześniej profilem i nie chce poświęcać pięciu lat na jego naukę. Przeniesienie ucznia z technikum do liceum jest możliwe, co wynika z rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 sierpnia 2019 r. w sprawie szczegółowych warunków przechodzenia ucznia ze szkoły publicznej, publicznej szkoły artystycznej, szkoły niepublicznej lub niepublicznej szkoły artystycznej o uprawnieniach publicznej szkoły artystycznej, do szkoły publicznej innego typu albo szkoły publicznej tego samego typu. Zgodnie z powyższym aktem:
- uczeń klasy I technikum publicznego lub niepublicznego może być przyjęty do klasy I publicznego liceum ogólnokształcącego,
- uczeń klasy II technikum publicznego lub niepublicznego może być przyjęty do klasy I albo II publicznego liceum ogólnokształcącego,
- uczeń klasy III technikum publicznego lub niepublicznego może być przyjęty do klasy II albo III publicznego liceum ogólnokształcącego,
- uczeń klasy IV technikum publicznego lub niepublicznego może być przyjęty do klasy III albo IV publicznego liceum ogólnokształcącego,
- uczeń klasy V technikum publicznego lub niepublicznego może być przyjęty do klasy IV publicznego liceum ogólnokształcącego.
Zmiana szkoły z liceum na technikum
Zgodnie z powyższą ustawą, uczeń przechodzący z klasy I-IV liceum ogólnokształcącego publicznego lub niepublicznego może być przyjęty do klasy I publicznego technikum. Przejście do klasy programowo niższej lub konieczność kontynuowania nauki od początku wynika najprawdopodobniej z faktu, że różnice programowe między tymi szkołami są zbyt duże. Przeniesienie z liceum do technikum warto zatem dobrze przemyśleć.
Zmiana szkoły a egzamin z różnic programowych
Zmiana szkoły średniej lub podstawowej w przypadku placówek i klas profilowanych, często wiąże się z koniecznością zdania przez ucznia egzaminu z różnic programowych lub testu oceniającego poziom znajomości języka (jeśli chodzi klasy i oddziały dwujęzyczne). Zaliczenie różnic programowych odbywa się zazwyczaj na warunkach określonych przez nauczyciela uczącego danego przedmiotu. To również on wyznacza zakres materiału do egzaminu oraz jego termin. W zależności od placówki terminy mogą być inne, np. dwa miesiące od przyjęcia ucznia do szkoły.
Jak napisać podanie o zmianę szkoły?
W celu rozpoczęcia procesu zmiany szkoły, konieczne jest napisanie podania skierowanego do dyrektora wybranej placówki. Powinny się w nim znaleźć dane rodzica lub pełnoletniego ucznia, takie jak imię i nazwisko, adres zamieszkania i telefon, dane adresata (w tym przypadku dyrektora wybranej placówki) oraz argumenty, które pozwolą dyrekcji podjąć decyzję. Gotowy wzór podania o zmianę szkoły powinien znajdować się na stronie internetowej wybranej placówki. Rodzic może również skorzystać z poniższego szablonu.
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_112661307_a-group-of-students-outside-at-school-standing-together.html
6 komentarzy
||| kl technikum przeniesienie do liceum wieczorowego
Jak to się ma w przypadku klas ponadgimnazjalnych?
Co gdy uczeń jest po gimnazjum?
ale jakie są powody do zmiany szkoły bo chciał bym zmienić młodemu szkołe a derektor coś gada o powodach
Drodzy Państwo, karta szczepień jest własnością placowki medycznej, w której realizowany jest obowiązek szczepień. Nie ma więc szans, by rodzic, czy szkoła posiadały taki dokument. Proszę nie wprowadzać czytelników w błąd. Karta zdrowia także nie jest konieczna, bo usługi pielęgniarki szkolnej są dobrowolne. Oznacza to, że nie wszyscy uczniowie posiadają kartę zdrowia. Tak stanowi polskie prawo. Karta ocen jest potrzebna przy przenoszeniu w trakcie roku szkolnego. Sporo niedociągnięć w tym artykule, co powoduje, że nie jest rzetelny. N.
Mój synek przeniósł się tuż przed maturą z liceum do technikum i nie było zadnego problemu! jedynynym minusem było niedopuszczenie go do matury ale to nic bo i tak znalazl prace na kopalni