Gimnastyka korekcyjna pomaga uczniom, u których rozwinęły się wady postawy, stanowi także ważny element profilaktyki. Wskazaniem do zapisania się na zajęcia korekcyjne są rozwijające się wady postawy lub skłonności do nich. Sprawdź, jak wyglądają tego rodzaju zajęcia w szkole i jakie ćwiczenia wykonuje się podczas korektywy.

Gimnastyka korekcyjna: co to jest?

Gimnastyka korekcyjna to zajęcia, w których mogą uczestniczyć dzieci oraz dorośli. Mają one charakter profilaktyczny oraz korygujący. Na gimnastyce korekcyjnej w szkole obowiązują zasady metodyki stosowane podczas zajęć wychowania fizycznego. Zajęcia te mogą być prowadzone także poza szkołą, np. w domu kultury, najmłodsi mogą zaś uczęszczać na gimnastykę korekcyjną w przedszkolu.

Rodzice mogą zapisać swoje dzieci na zajęcia z gimnastyki korekcyjnej w ramach profilaktyki, na zalecenie lekarza lub nauczyciela, albo wówczas, gdy zauważą u dziecka niepokojące oznaki, np. częste garbienie się, asymetrię kręgosłupa lub ściąganie barków do środka. Warto zadbać o to, by program gimnastyki korekcyjnej w przedszkolu czy szkole był dopasowany do wieku uczestników oraz interesujący.

Zobacz również: Zwolnienie z WF – w jakich sytuacjach? Jak je napisać?

Do czego służy gimnastyka korekcyjna?

Wśród głównych celów gimnastyki korekcyjnej wymienia się leczenie wad postawy oraz zapobieganie im. Dzięki odpowiednim ćwiczeniom zajęcia korekcyjne dla dzieci pomagają im w utrwaleniu nawyku utrzymywania prawidłowej postawy ciała, a także powodują zwiększenie siły mięśni.

Ponadto korektywa dla dzieci pośrednio zwiększa ich sprawność oraz wydolność. Dzięki ćwiczeniom z zakresu gimnastyki korekcyjnej wady postawy najmłodszych nie pogłębiają się, ponadto pozwala ona na wzmocnienie partii mięśni odpowiedzialnych za utrzymywanie prawidłowej postawy, skracanie tych, które uległy nadmiernemu rozciągnięciu, i rozciąganie skróconych. Ponadto dobrze prowadzone zajęcia mogą być formą dodatkowej aktywności, która pozwoli na utrzymanie prawidłowej masy ciała.

Zajęcia korekcyjne w szkole

W pierwszych latach, szczególnie w okresie przedszkolnym i szkolnym, u człowieka obserwuje się szybki wzrost. Wraz z nim osłabia się siła mięśni, co z kolei sprzyja powstawaniu wad postawy, takich jak boczne skrzywienie kręgosłupa, płaskie lub okrągłe plecy, płaskostopie, koślawe lub szpotawe kolano. Chcąc zadbać o plecy dziecka, należy zapewnić mu odpowiednio dobrany plecak do szkoły lub tornister. Rozwijające się wady postawy można skorygować, włączając ćwiczenia z gimnastyki korekcyjnej do planu dnia dziecka już w najmłodszych latach. Tego rodzaju zajęcia są pomocne również w przypadku kilkulatków ze skłonnością do powstawania wad postawy.

Dzieci bawiące się podczas zajęć z gimnastyki korekcyjnej w szkole

Chcąc zachęcić dziecko do wykonywania ćwiczeń z gimnastyki korekcyjnej w domu lub w szkole, należy wytłumaczyć mu konsekwencje związane z wadami postawy oraz zalety uczestniczenia w zajęciach, które pozwalają je wyeliminować. Ważne jest również, by ćwiczenia na gimnastykę korekcyjną sprawiały najmłodszym przyjemność – zajęcia powinien prowadzić zatem instruktor, który posiada odpowiednie przygotowanie pedagogiczne.

Program gimnastyki korekcyjnej

Gimnastyka korekcyjna dla dzieci obejmuje różnego rodzaju ćwiczenia, zarówno takie, do których potrzebne są specjalne przyrządy, jak i te, w których pracuje się własnym ciałem. Czego można spodziewać się po tego rodzaju zajęciach?

Najczęściej wykonywane na gimnastyce korekcyjnej ćwiczenie to ściąganie łopatek w pozycji siedzącej, które ma za zadanie korygować wady postawy u dzieci, niwelując garbienie się i wyrabiając nawyk utrzymywania prawidłowej pozycji siedzącej. Ćwiczenia korekcyjne mogą obejmować także np.:

 • unoszenie piłki gimnastycznej nad głowę (na leżąco),
 • siedzenie na piłce gimnastycznej i unoszenie rąk nad głowę,
 • unoszenie lekkich hantli w opadzie,
 • unoszenie nóg i tułowia (w leżeniu).

Odpowiednio realizowany na gimnastyce korekcyjnej zestaw ćwiczeń, który będzie zawierać ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia mięśni grzbietu i pośladków, ćwiczenia mięśni brzucha, ćwiczenia korygujące ustawienie miednicy i ćwiczenia antygrawitacyjne, pozwoli na osiągnięcie zadowalających efektów w postaci wspomnianego korygowania wad postawy, a także wzmocni mięśnie odpowiedzialne za właściwe ułożenie kręgosłupa i prawidłową postawę ciała dziecka.

Zabawy i gry ruchowe w gimnastyce korekcyjnej

Jak prowadzić gimnastykę korekcyjną? Przykładowe ćwiczenia, które opisaliśmy, mogą być mało interesujące dla młodszych uczestników zajęć, dlatego warto wprowadzić zabawy i gry ruchowe, które zachęcą dzieci do aktywności. Instruktor podczas prowadzenia zajęć może umożliwić dzieciom wybranie takich z nich, które wydadzą im się najciekawsze. Oto przykłady zabaw, które sprawdzą się na gimnastyce korekcyjnej dla dzieci 6-10-letnich:

 • „kozły” – dzieci dobierają się w pary i toczą piłkę głową,
 • „berek” – tradycyjna zabawa w ganianego, w którym uczeń, by ochronić się przed złapaniem, może zastosować „tarczę” w postaci przyjęcia prawidłowej postawy,
 • „szczekanie psa” – dzieci ustawiają się w klęku podpartym, ściągają łopatki i unoszą brodę, a następnie udają szczekanie psa,
 • „pokłony krasnoludków” – uczniowie stoją, rozkładają ramiona i wykonują skłony.

Lista wykorzystywanych na zajęciach gimnastyki korekcyjnej dla dzieci przykładowych ćwiczeń jest długa. Należy zadbać o ich odpowiedni dobór, by najmłodsi z zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach.

Sprzęt do gimnastyki korekcyjnej: co powinno znajdować się w sali?

Część ćwiczeń na zajęciach korekcyjnych wykonuje się przy użyciu m.in. piłek gimnastycznych, taśm lub hantli. Jakie powinno być wyposażenie sali do gimnastyki korekcyjnej? Oto jego najważniejsze elementy:

 • maty do ćwiczeń,
 • materace,
 • taśmy do ćwiczeń,
 • lekkie hantle,
 • drabinki gimnastyczne,
 • piłki gimnastyczne.

Pozostałe przydatne akcesoria to np. ringo, wyciąg grawitacyjny, obciążniki, skakanki, bloczki rehabilitacyjne, przyrząd do wzmacniania mięśni grzbietu. Choć nie są one niezbędne, mogą pomóc w niwelowaniu wad postawy na gimnastyce korekcyjnej.

W zależności od tego, czy i jaką wadę postawy posiada dziecko, gimnastyka korekcyjna może pomóc w zmniejszeniu jej lub zlikwidowaniu bądź pełnić funkcję profilaktyczną. Główne zalety wynikające z wykonywania ćwiczeń to wyrabianie wytrwałości posturalnej i wzmocnienie mięśni odpowiedzialnych za prawidłową postawę. Podstawę powinny stanowić zestawy ćwiczeń realizowane w ramach zajęć indywidualnych, jednak jako uzupełnienie lub w ramach profilaktyki warto zapisać dziecko również na grupową korektywę. Należy pamiętać, że zarówno odwracanie zmian, jak i zapobieganie im to długotrwały proces, jednak pierwsze efekty mogą być widoczne już po krótkim czasie. By dziecko prawidłowo się rozwijało, warto zaproponować mu także inne formy aktywności, np. jogę.

Dodaj komentarz