Wiele szkół przyciąga potencjalnych kandydatów hasłami „bezpłatna nauka” czy „darmowe kierunki”. Rzeczywistość często okazuje się zgoła inna, a słuchacz dowiaduje się o dodatkowych kosztach już po podpisaniu umowy. Opłaty często pobierane są nie tylko za wpisowe, ale również legitymację, indeks, egzaminy poprawkowe, korespondencję, sesję egzaminacyjną czy wydanie dokumentów. Darmowa Szkoła Policealna GoWork.pl oferuje sześć całkowicie bezpłatnych kierunków bez ukrytych kosztów: asystentkę stomatologiczną, higienistkę stomatologiczną, technika usług kosmetycznych, technika masażystę, technika BHP oraz technika administracji. Co więcej, poziom nauczania nie jest tak samo wysoki, jak w przypadku kierunków odpłatnych. Wszyscy słuchacze są mają równe prawo do korzystania z udogodnień, materiałów edukacyjnych oraz profesjonalnie wyposażonych pracowni.
Asystentka stomatologiczna
Asystentki stomatologiczne odpowiadają za utrzymanie sterylności gabinetu dentystycznego, a także przygotowują pacjentów do zabiegu i dbają o ich komfort psychiczny. Do zadań asystentek należy ponadto obsługa sprzętu diagnostycznego, prowadzenie dokumentacji medycznej oraz rozliczanie zużytych środków i materiałów. Osoby posiadające ten tytuł, najczęściej zatrudniają się w publicznych lub prywatnych gabinetach stomatologicznych, na oddziałach chirurgii szczękowej, klinikach dentystycznych oraz w szkołach i przedszkolach.
Higienistka stomatologiczna
Higienistki stomatologiczne nie tylko asystują lekarzowi podczas zabiegów, ale także mają uprawnienia do wykonywania niektórych z nich. Mowa o piaskowaniu, lakierowaniu, lakowaniu czy skalingu zębów. Odpowiadają one również za prowadzenie dokumentacji medycznej oraz kontakt z pacjentami. Zawodowe higienistki stomatologiczne mogą szukać pracy w publicznych zakładach dentystycznych, na oddziałach chirurgii szczękowej czy w prywatnych klinikach. Ich wiedza na temat zdrowia i higieny jamy ustnej pozwala także na prowadzenie pogadanek w szkołach lub przedszkolach. Niektóre decydują się również na założenie własnej działalności gospodarczej i świadczenie usług profilaktycznych.
Technik masażysta
Technik masażysta wykonuje masaże klasyczne, kosmetyczne, relaksacyjne, profilaktyczne, sportowe czy lecznicze. Potrafi on dobrać technikę do rodzaju dolegliwości lub indywidualnych potrzeb pacjenta. Posiada on również wiedzę na temat korygowania wad postawy, schorzeń kręgosłupa obsługi specjalistycznego sprzętu medycznego. Wzrost świadomości społecznej na temat profilaktyki wad kręgosłupa sprawia, że perspektywy zawodowe w zawodzie technika masażysty są bardzo szerokie. Osoby pełniące tę profesję mogą szukać zatrudnienia w sanatoriach, klubach sportowych, gabinetach odnowy biologicznej, ośrodkach rehabilitacyjnych, SPA lub prowadzić własną działalność gospodarczą. To z tego powodu masaż z rehabilitacją jest chętnie wybieranym kierunkiem w szkołach policealnych.
Technik usług kosmetycznych
Technicy usług kosmetycznych wykonują zabiegi pielęgnacyjne zarówno na twarz, jak i całe ciało, a także udzielają porad w kwestii doboru odpowiednich kosmetyków. Ich rozległa wiedza na temat chorób skóry, pozwala na trafne zdiagnozowanie klienta pod tym kątem. Osoby pracujące w tym zawodzie wykonują ponadto manicure, pedicure, depilację czy przedłużanie rzęs. Technicy usług kosmetycznych mogą szukać zatrudnienia w klubach fitness, SPA, hotelach, gabinetach odnowy biologicznej i piękności. Profesja ta pozwala również na założenie własnej działalności gospodarczej oraz świadczenie usług indywidualnym klientom.
Technik bezpieczeństwa i higieny pracy
Technik BHP dba o bezpieczeństwo w miejscu pracy, dobiera właściwe środki ochrony dla pracowników, przygotowuje analizę systemu BHP oraz kontroluje jego stan. Do jego zadań należy ponadto sporządzanie protokołów i sprawozdań pokontrolnych, ocenianie skutków ekonomicznych wypadków przy pracy, ustalanie ich przyczyn i okoliczności, a także współpraca ze służbami pracowniczymi danego zakładu pracy. Osoby, które ukończyły szkołę policealną na tym kierunku, mogą zatrudnić się jako inspektorzy BHP w instytucjach, organizacjach i przedsiębiorstwach prowadzących działy higieny i bezpieczeństwa, a także założyć własną działalność gospodarczą.
Technik administracji
Technik administracji opracowuje projekty aktów administracyjnych, prowadzi postępowania kończące się wydaniem decyzji administracyjnej, sporządza projekty umów cywilnoprawnych, a także protokoły i sprawozdania z posiedzeń oraz zebrań. Do jego kompetencji należy również organizacja zebrań, narad, sesji czy konferencji. Prowadzi on ponadto podstawową dokumentację księgową, planuje koszty oraz obsługuje interesantów. Osoby posiadające ten tytuł mogą szukać zatrudnienia w urzędach wojewódzkich, powiatowych, gminnych, skarbowych i rejonowych, a także sądach, bankach, firmach ubezpieczeniowych czy innych podmiotach gospodarczych.