Szkoła we Włoszech różni się od polskiej. Włoscy uczniowie spędzają na wakacjach aż trzy miesiące, a na poziomie szkoły średniej mają do wyboru wiele różnych placówek, w tym również profilowanych. Sprawdź, jak wygląda system edukacji we Włoszech od przedszkola do studiów wyższych.
System edukacji we Włoszech – czym się charakteryzuje?
Za oświatę we Włoszech na poziomie centralnym odpowiada Ministerstwo Edukacji, Szkolnictwa Wyższego i Nauki. W poszczególnych prowincjach i regionach działają urzędy ds. edukacji, które są przedstawicielami ministerstwa na szczeblu lokalnym. Ich rolą jest czuwanie nad przestrzeganiem regulacji prawnych oraz spełnianiem standardów i wymagań w oświacie. Regiony są współodpowiedzialne za niektóre sektory systemu szkolnictwa, a także odpowiadają za tworzenie prawa dotyczącego organizacji edukacji na szczeblu regionalnym. Władze lokalne zapewniają z kolei dostępność oferty edukacyjnej na poziomie lokalnym od edukacji wczesnoszkolnej po średnią.
Każda szkoła we Włoszech posiada autonomię w zakresie administracji, organizacji procesu dydaktycznego, programu nauczania, prowadzenia przedsięwzięć eksperymentalnych i rozwojowych, badań oraz tworzenia oferty edukacyjnej. Jak wynika z włoskiej konstytucji, rolą państwa jest zapewnienie i finansowanie edukacji publicznej. Szkoły niepubliczne tworzone przez instytucje prywatne mogą działać na tej samej zasadzie, co placówki publiczne. Istnieją dwa typy szkół niepublicznych:
- o równym statusie – posiadają one program nauczania zgodny z przepisami prawa, przyjmują wszystkich kandydatów oraz zatrudniają nauczycieli posiadających kwalifikacje pedagogiczne według ogólnokrajowych regulacji prawnych. Stanowią one część krajowego systemu edukacji i mogą wydawać świadectwa uznawane przez państwo;
- o nierównym statusie – nie spełniają one określonych wymagań i nie są instytucjami zapewniającymi kształcenie w ramach obowiązku i prawa do nauki. Placówki te nie są nazywane szkołami, a zatem nie mogą wydawać oficjalnych świadectw.
Włoski system szkolnictwa zakłada, że obowiązkiem szkolnym objęte są dzieci i młodzież w wieku od 6 do 16 roku życia. Obejmuje ono pierwszy cykl systemu edukacji (szkołę podstawową i szkołę średnią I stopnia) oraz drugi cykl (szkołę średnią II stopnia). We Włoszech jest również legalna edukacja domowa, jednak nie jest ona zbyt popularna.
Ile trwają wakacje we Włoszech?
Wiele osób zastanawia się, ile trwają wakacje we Włoszech. W porównaniu do szkoły w Niemczech, gdzie uczniowie spędzają na wakacjach zaledwie 6 tygodni, letnia przerwa w kraju Italii jest rekordowo długa – trwa od 12 do 13 tygodni. Oprócz tego młodzi Włosi korzystają z wolnego w czasie ferii zimowych i wielkanocnych oraz podczas świąt państwowych i regionalnych. Jeśli chodzi o rok szkolny we Włoszech, w zależności od regionu rozpoczyna się on między 8 a 17 września, a kończy między 6 a 16 czerwca.
Nauka we Włoszech – etapy
System edukacji we Włoszech dzieli się na pięć etapów:
- przedszkole (scuole dell’infanzia),
- szkoła podstawowa (scuola primaria),
- szkoła średnia I stopnia (scuola secondaria di primo grado),
- szkoła średnia II stopnia (scuola secondaria di secundo grado),
- szkoła wyższa.
Żłobek i przedszkole we Włoszech
Edukacja i opieka dla dzieci poniżej trzeciego roku życia organizowana jest przez władze lokalne na podstawie ogólnych zaleceń sformułowanych dla poszczególnych regionów. Koszt, jaki rodzice poniosą za żłobek, zależy od danej placówki oraz dochodu rodziny. Placówki publiczne kosztują od 170 do 440 euro miesięcznie, a prywatne w drogich miastach (np. Mediolanie) – od 600 do 700 euro miesięcznie.
Przedszkole we Włoszech przeznaczone jest dla maluchów od 3. do 6. roku życia i każde ma zagwarantowane miejsce w placówce. W odróżnieniu od systemu edukacji w Hiszpanii oraz w innych krajach europejskich system szkolnictwa we Włoszech zakłada, że przedszkola są w pełni bezpłatne. Ministerstwo zapewnia środki finansowe i kadrę dydaktyczną, a także opracowuje zalecenia edukacyjne. Włoskie przedszkola organizują różnorodne zajęcia, które mają rozwijać umiejętności emocjonalne, motoryczne, społeczne, poznawcze i moralne dzieci.
Szkoła podstawowa we Włoszech
Szkoła podstawowa we Włoszech jest pierwszym obowiązkowym etapem edukacji przeznaczonym dla dzieci w przedziale wiekowym od 6 do 11 lat. Roczny obowiązkowy wymiar zajęć w podstawówce wynosi 891 godzin. Każda placówka samodzielnie decyduje o organizacji czasu przeznaczonego na zajęcia w ciągu roku. Tygodniowo w szkole podstawowej we Włoszech dzieci spędzają od 30 do 40 godzin, jednak przyjmuje się, że pierwszy rok nie powinien przekraczać 24 godzin.
W ramach swojej autonomii, szkoły mogą organizować klasy składające się z uczniów w różnym wieku. Klasa w podstawówce liczy od 15 do 26 osób. Przedmiotami obowiązkowymi są język włoski, język angielski, historia, geografia, matematyka, przedmioty przyrodnicze, wychowanie fizyczne, muzyka, plastyka, informatyka oraz technologia. Rok szkolny dzieli się na dwa semestry. W styczniu i lutym nauczyciele dokonują podsumowania i wypisują świadectwa zawierające oceny z każdego przedmiotu. System oceniania we Włoszech obejmuje skalę od 0 do 10, z czego 6 jest pierwszą oceną pozytywną. Jeżeli uczeń otrzymał od jednej do trzech ocen niedostatecznych, a zdaniem nauczycieli ma szansę je poprawić, może zostać warunkowo promowany do następnej klasy. Musi on jednak uczęszczać na zajęcia wyrównawcze, które pozwolą mu nadrobić zaległości, a następnie przystąpić do sprawdzianu poprawkowego.
Szkoła średnia I stopnia we Włoszech
Drugim etapem kształcenia obowiązkowego jest trzyletnia szkoła średnia I stopnia przeznaczona dla młodzieży od 11. do 14. roku życia. Uczniowie przechodzą do niej automatycznie, bez dodatkowych egzaminów o ile otrzymali minimum ocenę 6 z każdego przedmiotu obowiązkowego. Roczny wymiar zajęć wynosi około 957 godzin, a klasy liczą od 18 do 27 osób. W planie zajęć dla szkoły średniej I stopnia przewidziano te same przedmioty, co w szkole podstawowej plus dodatkowy język obcy. Po tym etapie edukacji uczniowie podchodzą do egzaminu państwowego, który warunkuje przyjęcie do szkoły średniej II stopnia.
Szkoła średnia II stopnia we Włoszech
Szkoła średnia II stopnia przeznaczona jest dla młodzieży od 14. do 19. roku życia. Jak przewiduje system edukacji we Włoszech, obowiązkowe są tylko pierwsze dwa lata. Młodzi Włosi mają do wyboru trzy ścieżki kształcenia:
- ogólnokształcącą – realizowana jest w liceach i trwa przez 4 lub 5 lat. Jej celem jest przygotowanie do pracy oraz studiów wyższych. Pozwala ona zdobyć niezbędną wiedzę i kompetencje, które umożliwiają wypracowanie krytycznego podejścia i zaplanowania dorosłego życia, w tym również zawodowego. Istnieją licea o profilu klasycznym, ścisłym, językowym, artystycznym, ekonomiczno-społecznym oraz socjologiczno-psychologiczno-pedagogicznym. Nauka w nich kończy się egzaminem maturalnym, a absolwenci mogą kontynuować edukację na uczelniach wyższych,
- szkoły techniczne – trwają pięć lat i umożliwiają zdobycie wiedzy naukowej oraz technicznej, która jest niezbędna w przyszłej pracy zawodowej. Kształcą one w kierunkach takich jak ekonomia, rolnictwo, administracja, technologia czy turystyka. Szkoły techniczne we Włoszech również kończą się egzaminem dojrzałości;
- szkoły zawodowe – trwają od 2 do 5 lat. Umożliwiają zdobycie podstaw technicznych w branżach rzemieślniczych, przemysłowych i usługowych, np. gastronomii, rolnictwie czy inżynierii. Uczniowie szkół zawodowych mogą zakończyć edukację po zdaniu egzaminu zawodowego, czyli po 2-3 latach. Absolwenci są zaznajomieni z wymaganiami rynku pracy i przygotowani do wybranego zawodu.
Istnieją przedmioty wspólne dla każdej z trzech ścieżek kształcenia. Są to język włoski, język obcy nowożytny, historia, matematyka i wychowanie fizyczne. Na koniec nauki w szkole średniej II stopnia, uczniowie podchodzą do egzaminu końcowego, który jest odpowiednikiem polskiej matury. Jego pomyślne zdanie umożliwia rekrutację na studia wyższe. System szkolnictwa we Włoszech zakłada, że licealiści ze szkół czteroletnich, zobowiązani są do zrealizowania rocznego kursu przygotowawczego do egzaminu dojrzałości.
Zobacz również: System edukacji w Wielkiej Brytanii – jak wygląda i czym się charakteryzuje?
Studia we Włoszech
We Włoszech istnieje kilka typów szkół wyższych, do których mogą rekrutować absolwenci liceów i techników. Są to:
- uniwersytety i politechniki,
- uczelnie artystyczne (AFAM) – akademie sztuk pięknych, teatralne, tańca i muzyczne,
- wyższe szkoły językowe,
- wyższe szkoły techniczne.
Nauka we Włoszech na poziomie uniwersyteckim umożliwia zdobycie stopnia:
- akademickiego (laurea) – w trzyletnim cyklu kształcenia,
- specjalizacji (laurea specialistica) – w dwuletnim cyklu kształcenia,
- doktora (dottorato di ricerca) – w trzy lub czteroletnim cyklu kształcenia.
Studia we Włoszech są płatne, wysokość czesnego ustala uczelnia. Placówki publiczne za rok studiów I stopnia pobierają od 850 do 1 tysiąca euro. Znacznie droższe są uniwersytety prywatne oraz specjalistyczne II stopnia. Oprócz tego, młodzi Włosi mogą również zapisać się do szkół wyższych nieuniwersyteckich, do których należą placówki policyjne, wojskowe, artystyczne, techniczne i muzyczne.
A co Ty uważasz na temat systemu kształcenia we Włoszech? Podziel się swoją opinią w komentarzu! 👇