Muzyka do uczenia się to świetny pomysł na poprawienie swoich wyników w szkole lub na studiach. Naukowcy dowiedli, że dźwięki o konkretnej częstotliwości pobudzają korę mózgową do działania, a także pozytywnie wpływają kreatywność i pamięć. Jaka muzyka jest najlepsza do nauki? Sprawdź nasze propozycje.

Nauka z muzyką – czy to ma sens?

W latach 50. ubiegłego wieku, dr Alfred Tomatis, francuski otolaryngolog rozpoczął badania nad wpływem muzyki na myślenie. Dowiódł on, że odpowiednia wysokość i częstotliwość dźwięków wzmaga kreatywność, stymuluje korę mózgową do działania, poprawia pamięć i koncentrację, a także podnosi motywację. To wszystko znacznie ułatwia przyswajanie wiedzy. Według naukowców, utwory powinny być również dobrze dobrane do tematu, który chcemy opanować. Zatem jaka muzyka do nauki matematyki będzie najlepsza? W przypadku przedmiotów opartych na logice, najlepiej wybrać muzykę uspokajającą i ułatwiająca koncentrację, np. Beethovena czy Mozarta. Jeśli z kolei uczymy się przedmiotów kreatywnych, wybierzmy utwory oddające emocje, które chcemy przekazać.

Sprawdź również: Muzyka do pracy

Jaka muzyka do nauki?

Uczniów i studentów można podzielić na dwie grupy – tych, dla których do nauki niezbędna jest całkowita cisza oraz tych, którzy nie wyobrażają sobie uczenia się bez czegoś lecącego w tle. Nawet jeśli jesteś sceptykiem, sprawdź nasze propozycje dźwięków i muzyki do nauki, które doskonale stymulują mózg.

Muzyka do nauki – Mozart

Dr Tomatis, o którym wspominaliśmy wcześniej, doszedł do wniosku, że najlepszym tłem do przyswajania wiedzy, będzie muzyka Mozarta. Do nauki bowiem, potrzebne są utwory charakteryzujące się wysoką częstotliwością, dużą dynamiką, harmonią oraz czystością. Doskonale pobudza ona mózg pracy oraz ułatwia koncentrację. Muzyka klasyczna do nauki powinna mieć około 60 uderzeń na minutę. Dzięki temu zmniejsza się tempo pracy serca, obniża ciśnienie krwi, a nasz organizm zostaje wprowadzony w stan relaksacji. Z kolei z Uniwersytetu Maryland dowiedli, że muzyka barokowa do nauki przyczynia się do poprawy nastroju oraz wzrostu efektywności pracy.

Muzyka relaksacyjna do nauki

Jeśli nie jesteś fanem klasycznych utworów, możesz wypróbować muzykę relaksacyjną do nauki, czyli dźwięki natury – deszczu, burzy, szumu drzew czy śpiewu ptaków. Choć kojarzy się ona przede wszystkim z medytacją i snem, doskonale wpływa również na skupienie. Z tego powodu świetnie nadaje się zadań wymagających koncentracji np. uczenia się, odrabiania lekcji czy pracy.

Muzyka do nauki i koncentracji

Spokojna muzyka do nauki to nie tylko dźwięki natury, ale również gwaru np. na uczelni czy w kawiarni. Brzmi nieprawdopodobnie? A jednak! Chociaż nie ma ona wartości estetycznej, wymusza na naszym mózgu selekcję tego, co najbardziej istotne, a więc wpływa na skupienie. W przypadku wielu osób ta metoda sprawdza się doskonale, dlatego warto wypróbować ją przed sesją czy ważnym sprawdzianem.

Muzyka do nauki angielskiego

Nie musisz daleko szukać, aby znaleźć muzykę do szybkiej nauki angielskiego. Z pewnością znasz przynajmniej jednego piosenkarza, który śpiewa po angielsku. Jeśli chcesz podszkolić swój język, włącz ulubioną piosenkę i śpiewaj razem z nim! Nie musisz mieć specjalnych umiejętności wokalnych – liczy się przede wszystkim powtarzanie tekstu, a w szczególności trudniejszych fraz. W ich lepszym wychwyceniu, z pewnością przydadzą Ci się słuchawki. Możesz również skorzystać z karaoke dostępnych na Youtube i mieć przed oczami tekst. Prawda, że łatwo połączyć przyjemne z pożytecznym?

Jaka muzyka do nauki jest dla Ciebie najlepsza? Daj znać w komentarzu!

Dodaj komentarz