Opiekun medyczny jest obecnie jednym z najbardziej perspektywicznych zawodów, co spowodowane jest szybkim starzeniem się społeczeństwa. Sprawdź, ile zarabia opiekun medyczny, czym się zajmuje i gdzie może pracować.
Opiekun medyczny – czy warto nim zostać?
Jak wynika z danych „Barometru zawodów”, zapotrzebowanie na wykwalifikowanych opiekunów medycznych jest bardzo wysokie. W 2019 roku deficyt tego zawodu odczuwalny był w 11 województwach, a obecnie wzrósł do 13. Równowagą popytu i podaży mogą pochlubić się jedynie Mazowsze, Podkarpacie i Lubelszczyzna. Sytuacja ta jest wynikiem zachodzących zmian w procesach demograficznych (starzejące się społeczeństwo), spadku liczby pielęgniarek oraz koniecznością posiadania odpowiednich kwalifikacji i doświadczenia do pracy w tym zawodzie.
Z kolei według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2014 roku liczba osób po 65 roku życia wynosiła 8,5 mln. Jak przewidują prognozy ekspertów, do 2050 roku udział tych osób w populacji Polski zwiększy się do ponad 40%, więc ich liczba będzie wynosiła około 13,7 mln. Oznacza to, że opiekun medyczny jest obecnie jedną z najbardziej perspektywicznych profesji. Szczególnie, że ze względu na nadmiar obowiązków zawodowych wielu młodych ludzi nie ma czasu na zajmowanie się swoimi dziadkami lub rodzicami, dlatego decydują się oni na skorzystanie z pomocy specjalistów.
Opiekun medyczny – co robi w codziennej pracy?
Co robi opiekun medyczny w szpitalu i domu pacjenta? Obowiązkiem osoby na tym stanowisku jest pomaganie podopiecznemu w zaspokajaniu jego podstawowych potrzeb oraz rozpoznawanie i rozwiązywanie jego problemów. Zajmuje się on również czynnościami pielęgnacyjno-higienicznymi oraz opiekuńczymi, takimi jak toaleta czy karmienie. Opiekun medyczny udziela podopiecznemu wsparcia emocjonalnego, pomaga w podtrzymaniu aktywności ruchowej oraz w adaptacji do nowych sytuacji i zmian związanych z przewlekłą chorobą lub starością.Do jego innych obowiązków należy monitorowanie stanu osoby chorej przez wykonywanie pomiarów ciśnienia i temperatury, pomaganie w zmianie pozycji czy pielęgnowanie odleżyn. Organizuje on również osobie chorej i niesamodzielnej czas wolny, np. zabiera na spacery na świeżym powietrzu, aranżuje spotkania towarzyskie (z rodziną, znajomymi), zapewnia zajęcia manualne (układanie klocków, rysowanie), czyta na głos i rozmawia.
Projekt nowej ustawy o zawodzie opiekuna medycznego, zapowiedziany przez Ministerstwo Zdrowia w 2020 roku przewiduje wprowadzenie zmian do podstawy programowej, w celu rozszerzenia kompetencji zawodowych opiekunów medycznych.
Opiekun medyczny – jaki powinien być?
W profesji tej niezbędne są predyspozycje psychiczne i fizyczne, gotowość do pracy zmianowej (również w święta) i odpowiednie umiejętności. Zawód opiekuna medycznego może stać się źródłem wysokich dochodów oraz przynieść wiele satysfakcji osobom, które w swoim życiu dążą do pomagania innym, są empatyczne oraz łatwo nawiązują kontakty ze starszymi ludźmi.
Gdzie może pracować opiekun medyczny?
Opiekun medyczny może pracować samodzielnie z jednym podopiecznym w warunkach domowych lub wspierać pielęgniarki i zespół terapeutyczny w szpitalu. Osoba na tym stanowisku może również zatrudnić się w miejscach takich jak:
- sanatoria;
- hospicja;
- domy pomocy społecznej;
- ośrodki rehabilitacyjne;
- prywatne kliniki;
- fundacje działające na rzecz osób starszych.
Ile zarabia opiekun medyczny?
W związku z zapotrzebowaniem na opiekunów medycznych zarówno w Polsce, jak i zagranicą, polepszają się warunki pracy oraz wzrastają wynagrodzenia. Ile zarabia opiekun medyczny w szpitalu lub w hospicjum? Średnia miesięczna pensja osoby na tym stanowisku to około 2 400 zł brutto. Najlepiej opłacani opiekunowie medyczni zarabiają z kolei powyżej 2 900 zł brutto. Na wysokie dochody mogą również liczyć ci, którzy zdecydowali się na pracę za granicą. Opiekun medyczny w Niemczech zarabia otrzymuje od 1 600 do 3 000 euro miesięcznie.
Sprawdź również: Kierunki medyczne bez matury
Jak zostać opiekunem medycznym?
Zawód opiekuna medycznego można zdobyć po ukończeniu Medycznej Szkoły Policealnej i pomyślnym zdaniu egzaminów. W całym cyklu nauczania realizowane są przedmioty teoretyczne i praktyczne takie jak na przykład podstawy anatomii, fizjologii i patologii, pierwsza pomoc, zdrowie publiczne, zawodowy język obcy, działania opiekuńcze nad osobą chorą i niesamodzielną czy zabieg higieniczne. Po zdaniu egzaminu zawodowego, opiekun medyczny może zatrudnić się w wielu placówkach nie tylko w Polsce, ale również za granicą.
2 komentarze
obecnie ksztalce sie na Opiekuna Medycznego. dodatkowo w zajeciach mam jeszcze jezyk migowy
Język migowy powinien być wśród tych przedmiotów. Poza tym trzeba umieć podejść do każdego pacjenta.