Wiele osób zastanawia się, czy po szkole policealnej można znaleźć pracę. Jeśli masz plan na siebie, staranne CV oraz odbyłeś praktyki, zdobycie zatrudnienia nie powinno być dla Ciebie kłopotem. Sprawdź nasze wskazówki i zobacz, co jeszcze możesz zrobić, aby otrzymać pracę po szkole policealnej.

Czy po szkole policealnej można znaleźć pracę?

Ukończenie szkoły oraz uzyskanie dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, to bez wątpienia zadanie wymagające poświęcenia oraz wysiłku. Pozostaje jednak pytanie, co po szkole policealnej? Świeżo upieczeni absolwenci zazwyczaj nie spoczywają na laurach, lecz wyznaczają sobie kolejny cel, jakim jest zdobycie pracy. Ten przełomowy w życiu człowieka moment wyzwala wiele wątpliwości i nierzadko również lęku. Szczególnie że młodzi ludzie czują się zagubieni na rynku pracy, a kolejne odmowy rekruterów nie motywują ich do dalszego działania. Znalezienie pierwszej pracy nie musi być jednak ciężkim wyzwaniem. Wystarczy pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

Staranne przygotowanie CV

Wśród ludzi wchodzących na rynek pracy utarło się przekonanie, że głównym powodem trudności ze znalezieniem zawodu, jest brak doświadczenia. To jednak tylko część prawdy. Tym, co zniechęca rekrutera i powoduje, że nie zatrzymuje się on nad aplikacją, są rażące błędy w CV oraz liście motywacyjnym. Mowa przede wszystkim o chaosie, literówkach, podawaniu nieprecyzyjnych lub nieistotnych informacji oraz zdjęciu nieprzystającym do okoliczności. Dokumenty aplikacyjne są wizytówką kandydata, dlatego muszą być przygotowane z należytą starannością. Nawet osoby bez doświadczenia mogą wpisać do CV do pierwszej pracy aktywności, które zainteresują potencjalnego pracodawcę – odbyte praktyki i staże, udział w wolontariatach, konkursach, konferencjach, projektach lub przynależność do organizacji. Dzięki temu łatwiej będzie znaleźć dobrą pracę po szkole policealnej.

Odbycie stażu lub praktyk

Młodych ludzi często zniechęca fakt, że staże i praktyki są bezpłatne lub wynagradzane jedynie symbolicznie. Warto jednak pamiętać, że dają one możliwość zdobycia cennych umiejętności i doświadczenia, pomagają w wyborze oraz zaplanowaniu ścieżki zawodowej, a nierzadko są także początkiem współpracy z firmą. Praktykanci i stażyści, którzy wyróżniają się zaangażowaniem oraz ambicją, często otrzymują propozycje pracy po szkole policealnej. Staże umożliwiają także poznanie branży od wewnątrz, zaznajomienie się z działaniem firmy czy obowiązkami na danym stanowisku. W Szkołach Policealnych GoWork.pl każdy słuchacz odbywa praktyki w ciągu roku szkolnego.

Znajomość swoich mocnych stron i posiadanie planu na siebie

Pytanie o cele zawodowe jest jednym z najczęstszych podczas rozmów kwalifikacyjnych. Wielu młodych ludzi nie potrafi na nie odpowiedzieć w taki sposób, aby zainteresować rekrutera lub przyznaje się, że jeszcze o tym nie myśleli. Zaplanowanie przebiegu kariery może okazać się skuteczną motywacją w dążeniu do celu. Szczególnie jeśli kandydat na pracownika myśli o rozwoju i sukcesie. Warto także mieć świadomość swoich mocnych stron. W tym celu można zadać sobie kilka prostych pytań, na przykład: „Co potrafię?”, „Co daje mi satysfakcję?”, „Czego uczę się szybciej od innych?”, „Do czego mam predyspozycje?”.

Regularne sprawdzanie ofert oraz wymagań branży

Przyszły pracownik musi być świadom tego, czego oczekuje od niego branża. Dzięki temu uniknie zaskoczenia i będzie wiedział, na jakich elementach rozwoju powinien się skupić. Szczególnie że rynek pracy ulega ciągłym przemianom, a wymagania pracodawców rosną.

Podnoszenie kwalifikacji

Kandydaci na pracowników, którzy nie śledzą nowych trendów w branży lub cały czas stoją w miejscu, nie będą mogli liczyć satysfakcjonujące oraz rozwijające stanowisko. Różnorodne oferty kursów umożliwiają doskonalenie się zarówno w ramach zawodu, jak i prywatnych zainteresowań. To zaś może stać się zapalnikiem do przekucia pasji w pracę. Jeśli chcesz zdobyć pracę po szkole policealnej, bierz udział w szkoleniach i warsztatach, aby zdobyć certyfikaty.

Dobra praca po szkole policealnej – jakie kierunki kształcenia warto wybrać?

Zastanawiasz się, czy po szkole policealnej jest praca? Nasza placówka kształci swoich słuchaczy w przyszłościowych kierunkach, po których znalezienie zatrudnienia nie powinno stanowić problemu. Co więcej, możesz rozważyć znalezienie pracy w innych krajach Unii Europejskiej, w których zapotrzebowanie na specjalistów jest wysokie, a wynagrodzenia sięgają kilkunastu tysięcy euro. Zawody pożądane na rynku to przede wszystkim:

Dodaj komentarz