Technik usług kosmetycznych to jeden z najpopularniejszych kierunków w szkołach policealnych. Sprawdź w naszym artykule, jak zostać technikiem usług kosmetycznych i na jakie zarobki możesz liczyć.
Techniki usług kosmetycznych – czy warto nim zostać?
Wiele osób zastanawia się, czy warto zostać technikiem usług kosmetycznych. Ogromne zainteresowanie edukacją na kierunkach związanych dbaniem o zdrowie i urodę, nie powinno nikogo dziwić. W Polsce od kilku lat można zauważyć dynamiczny rozwój sektora kosmetycznego. Największy wpływ na ten stan mają wzrost poziomu życia obywateli, wyższe wynagrodzenia, a także większa świadomość w kwestii dbania o zdrowie i urodę. Wartość rynku kosmetycznego w 2016 roku szacowana była na 16 mld złotych, co daje Polsce szóste miejsce w Europie. Sami klienci salonów kosmetycznych wydają na zabiegi 900 mln złotych rocznie.
Jak twierdzą eksperci, w nadchodzących latach sytuacja ta nie ulegnie zmianie. Za tak wysokie liczby odpowiada kult młodości, szczupłej sylwetki oraz nieskazitelnej cery, które propagują media tradycyjne i społecznościowe. W efekcie powstawania kolejnych salonów piękności, które świadczą swoim klientom coraz bardziej zaawansowane usługi, wzrasta zapotrzebowanie na dyplomowanych techników usług kosmetycznych.
Technik usług kosmetycznych – czym się zajmuje?
Technik usług kosmetycznych ocenia stan skóry klienta, a następnie dobiera i wykonuje zabiegi lecznicze lub profilaktyczne. Do jego zadań należy również pomoc w walce z rozstępami, trądzikiem, cellulitem, przebarwieniami i innymi niedoskonałościami. Wykonuje on ponadto różnego rodzaju manicure (m.in. japoński, tradycyjny, biologiczny), pedicure klasyczny oraz leczniczy, makijaże dobrane do urody klienta, a także hennę brwi i przedłużanie rzęs.
Zawód technika usług kosmetycznych daje wiele możliwości rozwoju z uwagi na coraz nowsze metody walki z niedoskonałościami, zaawansowane technologie umożliwiające wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych oraz pojawiające się rokrocznie trendy urodowe. Zdobycie renomy w tej profesji wymaga ciągłego samodoskonalenia, udziału w szkoleniach, warsztatach oraz kursach. Klienci wymagają usług na najwyższym poziomie, dlatego chętniej odwiedzają gabinety prowadzone przez profesjonalistów. Doświadczenie i zdobywanie nowych umiejętności przekładają się również na wyższe wynagrodzenie.
Gdzie znajdzie zatrudnienie technik usług kosmetycznych?
Po zdaniu egzaminu zawodowego, technik usług kosmetycznych może zatrudnić się w wielu różnych miejscach. Osoby po kursie pracują najczęściej w gabinetach kosmetycznych, gabinetach medycyny estetycznej i salonach odnowy biologicznej, jednak to nie jedyne opcje. Inne możliwości to:
- ośrodki SPA;
- gabinety masażu;
- sanatoria;
- hotele;
- perfumerie i drogerie.
Wielu z nich decyduje się również na prowadzenie własnej działalności gospodarczej, która pozwala im nie tylko na podniesienie zarobków, ale również na osiągnięcie większej niezależności. Bowiem we własnym salonie kosmetycznym technik jest nie tylko osobą od zabiegów upiększających i innych, sle także swoim własnym szefem.
Technik usług kosmetycznych – zarobki
Zastanawiasz się, ile zarabia technik usług kosmetycznych? Wszystko zależy od jego doświadczenia, kwalifikacji, wykształcenia oraz miejsca zatrudnienia. Najwięcej zarabiają ci technicy usług kosmetycznych, którzy zdecydowali się na założenie własnych gabinetów. Realny zysk, który przynosi własna działalność gospodarcza to 12 tys. złotych na rękę. Nieznacznie mniej zarabiają kosmetyczki, które są zatrudnione na etacie w salonach kosmetycznych lub gabinetach odnowy biologicznej.
Jaki powinien być technik usług kosmetycznych?
W profesji technika usług kosmetycznych niezwykle ważną rolę odgrywają empatia, cierpliwość, życzliwość oraz zrozumienie. Wielu klientów gabinetów urody boryka się z niedoskonałościami i zmianami skórnymi, które odbierają im pewność siebie oraz negatywnie wpływają na samopoczucie. Z tego powodu osoba wykonująca zabieg musi wzbudzić ich zaufanie oraz zapewnić maksymalny komfort psychiczny.
Zobacz również: Czy można znaleźć dobrą pracę bez matury?
Jak zostać technikiem usług kosmetycznych?
Zdobycie tytułu technika usług kosmetycznych i prawa do wykonywania zawodu możliwe jest po ukończeniu dwuletniej Darmowej Szkoły Policealnej GoWork.pl. Na kierunku technik usług kosmetycznych, przedmioty teoretycznesą następujące:
- bezpieczeństwo i higiena pracy w gabinecie kosmetycznym;
- podstawy dermatologii;
- kosmetyka;
- preparatyka kosmetyczna;
- podstawy fizykoterapii;
- podstawy zdrowego żywienia;
- język obcy zawodowy;
- komunikacja społeczna i podstawy marketingu.
Z kolei przedmioty praktyczne to w szkole policealnej to:
- pracownia makijażu i stylizacji;
- pracownia masażu kosmetycznego;
- pracownia kosmetyki twarzy;
- pracownia kosmetyki ciała;
- pracownia kosmetyki dłoni i stóp;
- pracownia fizykoterapii;
- pierwsza pomoc przedmedyczna;
- informatyka w kosmetyce.
Na kierunku technik usług kosmetycznych, materiały do nauki zapewniają wykładowcy. Zajęcia prowadzone są przez profesjonalistów, którzy posiadają własne gabinety, dlatego słuchacze poznają branżę zarówno ze strony teoretycznej, jak i praktycznej. Słuchacze już w trakcie roku szkolnego odbywają profesjonalne szkolenia z zakresu stylizacji i przedłużania rzęs, depilacji pastą cukrową, złuszczania naskórka kwasami, sterylizacji i dezynfekcji narzędzi, manicure czy kosmetyków mineralnych do makijażu. Pracownie zaaranżowane są na wzór prawdziwych salonów kosmetycznych – znajdują się w nich stanowiska do manicure i pedicure, lampy Solux, urządzenia do galwanizacji, mezoterapii, mikrodermabrazji, kawitacji i innych zabiegów. Słuchacze uczą się zatem na sprzęcie, z którego na co dzień korzystają zawodowcy