Dzięki samodzielnym podróżom można doskonale poznać odwiedzane miejsce – jego kulturę, historię, zwyczaje, przeżyć niezapomnianą przygodę, spędzić czas z nowopoznanymi osobami, a przede wszystkim – wniknąć w głąb samego siebie. To wszystko dają młodzieży wymiany uczniowskie, które cieszą się coraz większą popularnością wśród uczniów szkół średnich na całym świecie. Na czym dokładniej polega program? Gdzie można wyjechać i ile to kosztuje? Sprawdź!

Program wymiany uczniowskiej

Wyjazdy w ramach wymian uczniowskich organizowane są do różnych zakątków świata. Uczniowie mogą zwiedzić europejskie kraje, jak Hiszpanię, Wielką Brytanię czy Niemcy, ale możliwe są też bardziej odległe i fascynujące miejsca, jak Stany Zjednoczone, Chiny, Chile czy Japonia. Długość wymiany może wynosić kilka dni, tygodni, miesięcy czy nawet cały rok, przy czym ta ostatnia jest najchętniej wybierana, ponieważ pozwala zaaklimatyzować się w danym miejscu i zżyć się z otaczającym ucznia światem. Sam okres wyjazdu zależy tak naprawdę od chęci, przygotowania i warunków finansowych rodziny takiego ucznia.

Kto może wziąć udział w omawianym programie? Należy spełnić kilka warunków. W ramach wymiany może wyjechać uczeń, który:

 • uczęszcza do szkoły średniej i znajduje się w przedziale wiekowym między 15 a 18 rokiem życia,
 • ma wysoką średnią ocen, a jego nauczanie kształtuje się na poziomie dobrym i bardzo dobrym,
 • zna język kraju, do którego planuje się udać w stopniu komunikatywnym, dzięki czemu będzie w stanie swobodnie porozumiewać się z rodziną goszczącą i rówieśnikami (z tego też powodu warto uczyć się języków obcych)

Co ważne, w przypadku osób, które planują roczny wyjazd, należy wykonać wszystkie podstawowe badania i cieszyć się dobrym zdrowiem. W tym przypadku równie ważne będzie przygotowanie na długą rozłąkę z rodziną, przyjaciółmi i znanym, dotychczasowym życiem.

Co należy zrobić, aby pojechać na wymianę? Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje.

Jak wyjechać w ramach wymiany?

Jeśli jesteś zdeterminowany, by wyjechać w ramach uczniowskiej wymiany zagranicznej powinieneś:

 1. Zapoznać się z ofertami wyjazdowymi i programami popularnych firm oraz stowarzyszeń, które zajmują się organizacją wyjazdów.
 2. Przeanalizowanie kosztów związanych z całym wyjazdem. Rodziny goszczące przyjmują uczniów w ramach wolontariatu, ale należy podliczyć koszty przejazdów, opłaty za naukę i zajęcia dodatkowe, ubezpieczenia, koszty administracyjne itd. Warto na tym etapie poszukać organizacji, które oferują stypendia.
 3. Wypełnij zgłoszenie na stronie internetowej firmy i dołącz niezbędne dokumenty.
 4. Po zakwalifikowaniu zostaniesz połączony z rodziną, u której się zatrzymasz oraz ze swoim opiekunem, który pomoże Ci we wszystkich problematycznych kwestiach podczas całego wyjazdu.
 5. Na tym etapie dowiesz się również, do której szkoły będziesz uczęszczać w danym kraju. Będziesz musiał zapoznać się z programem nauczania, statutem szkoły i jej regulaminem.
 6. Zazwyczaj przed wyjazdem organizowane są płatne spotkania (stacjonarne lub online), a samo wzięcie w nich udziału jest obowiązkowe, by móc uczestniczyć w wymianie.
 7. Bezpośrednio przed wyjazdem należy podpisać umowę z organizacją. Jeśli jako uczeń nie masz ukończonego 18. roku życia, umowę zobowiązani są podpisać Twoi rodzice.

Jakie są zalety wymiany uczniowskiej?

Czas spędzony w szkole średniej jest etapem zawieszenia między nastoletnim, a dorosłym życiem. Czasem w chwilę przed najważniejszymi wyborami związanymi z dalszą edukacją i przyszłą karierą zawodową. Z tego też powodu warto wykorzystać go na zwiedzanie, poznawanie i ciągłe uczenie się (niekoniecznie z książek). Wyjazdy dla uczestników wymiany mają wiele cennych zalet. Są to:

 • możliwość nauki języka w obcym kraju, co pomoże przełamać barierę językową,
 • szansa na poznanie ludzi z całego świata, w tym również nowych przyjaciół na całe życie,
 • stanie się bardziej samodzielnym, odpowiedzialnym i pewnym siebie, dzięki mieszkaniu poza domem rodzinnym,
 • zaklimatyzowanie się w rodzinie goszczącej ucznia i poznanie funkcjonowania innych rodzin,
 • zdobycie niezapomnianych wspomnień, doświadczenie niezwykłych emocji,
 • własny rozwój poprzez poznawanie historii, kultury i zwyczajów panujących w danym miejscu.

Jak więc można zauważyć na podstawie powyższych przykładów, wyjazdy w ramach wymiany mają wiele dobrego dla uczniów szkół średnich.

Wymiana uczniowska a nauka w innym kraju

Wyjazd w ramach wymiany wiąże się oczywiście z przerwaniem nauki w swojej dotychczasowej szkole, co wiąże się z wieloma uzgodnieniami oraz formalnościami.

W pierwszej kolejności dobrym rozwiązaniem jest poinformowanie dyrektora szkoły, że dany uczeń bierze udział w rekrutacji do wymiany zagranicznej i tym samym poproszenie władz szkoły o pisemną zgodę. Następnie najważniejszym krokiem jest ustalenie warunków, na podstawie których uczeń wróci do szkoły i ponownie podejmie edukację. Istnieją trzy sposoby i mogą to być:

 • samodzielne opanowanie materiału i zaliczenie go przed wymianą lub po powrocie (w przypadku krótszych wyjazdów),
 • wzięcie urlopu szkolnego, czyli rocznej przerwy (tylko w przypadku wyjazdów na rok), po której uczeń trafi do innej niż dotychczas klasy(bez konieczności pisania podania o przeniesienie do innej klasy), a samą szkołę lub technikum ukończy rok później niż jego rówieśnicy,
 • ustalenie z dyrektorem szkoły, czy zakres materiału z zagranicznej szkoły, który pokrywa się z materiałem w polskiej szkole może zostać przez niego uznany, a same oceny przepisane.

Ile kosztuje wymiana uczniowska?

Jak już wspominaliśmy, w ramach wymiany uczniowskiej, uczeń może wyjechać do różnych zakątków świata i spędzić tam czas od kilku dni do nawet roku. Jak się można domyślać, cena takiego wyjazdu jest znacząco uzależniona właśnie od kierunku wyjazdu i okresu. Przykładowo, żeby wziąć udział w rocznej wymianie i wyjechać np. do Stanów Zjednoczonych, rodzice muszą przygotować się na wydatki wynoszące od kilku do nawet kilkunastu tysięcy dolarów. W tym momencie nie trzeba jednak pozbywać się marzeń, gdyż istnieje możliwość otrzymania stypendium, które w całości sfinansuje wyjazd (wszystkie koszty związane z przejazdami, zakwaterowaniem i utrzymaniem na miejscu). Takie możliwości dają:

 • program Erasmus+,
 • program Towarzystwo Szkół Zjednoczonego Świata,
 • program organizacji AFS Poland,
 • program Future Leaders Exchange Program (FLEX), który jest finansowany przez Departament Stanu USA, ale tylko dla uczniów szkół średnich, którzy wyjeżdżają do Stanów Zjednoczonych na cały rok szkolny.

Dodaj komentarz