Zarówno rodzice, jak i uczniowie zastanawiają się, co z rozpoczęciem roku szkolnego. Według najnowszych informacji MEN, młodzież zasiądzie w ławkach 1 września 2021 roku i nie ma planu, żeby inauguracja odbyła się w inny sposób. Sprawdź, kiedy jest rozpoczęcie roku szkolnego, jak będzie ono wyglądało, a także dowiedz się, w co powinieneś być ubrany tego dnia.
Rozpoczęcie roku szkolnego – czy będzie? Kiedy wypada?
Jak wynika z rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego, zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w pierwszym powszednim dniu września. W sytuacji, gdy 1 września wypada w sobotę lub niedzielę, uroczysta inauguracja ma miejsce w poniedziałek. Początek roku szkolnego 2021/2022 przypada w środę, a zatem uczniowie rozpoczną prawdziwą naukę dopiero w czwartek i już po dwóch dniach będą mogli cieszyć się weekendem.
Początek roku szkolnego 2021/2022 – jak będzie wyglądał?
Zarówno godzina, jak i program rozpoczęcia roku szkolnego są ustalane indywidualnie przez konkretną szkołę. Z tego powodu szczegółowych informacji należy szukać na stronach internetowych lub w mediach społecznościowych danej placówki. Zwykle są to jednak godziny poranne, między 8:00 a 10:00.
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego to element tradycji polskich szkół. Odbywa się wówczas apel, podczas którego przemawia dyrektor oraz nauczyciele. Młodzież jest witana po wakacjach oraz zapoznawana ze specyfiką danej placówki, jej wartościami, a także historią. Z uwagi na to, że 1 września jest rocznicą wybuchu II Wojny Światowej, apele często poruszają temat tego tragicznego wydarzenia i przypominają uczniom o czczeniu pamięci poległych. W tym roku możemy również spodziewać się, że przybyli otrzymają wskazówki dotyczące bezpieczeństwa oraz zostaną zapoznani z zasadami funkcjonowania w szkole w dobie pandemii koronawirusa.
Następnie uczniowie udają się do klas na spotkanie z wychowawcą, gdzie otrzymują najważniejsze informacje na temat organizacji pracy, a także plan lekcji na najbliższe miesiące. Z tego powodu na rozpoczęcie roku szkolnego warto zabrać ze sobą mały notatnik i długopis. Pierwszoklasiści są dodatkowo oprowadzani po szkole, aby ułatwić im odnalezienie się w nowym miejscu.
Za ile dni rozpoczęcie roku szkolnego?
Do rozpoczęcia roku szkolnego pozostały jeszcze 23 dni. To dobry moment, aby skorzystać z ostatnich chwil wakacji. Co zrobić, żeby spędzić ten czas produktywnie? Świetnym pomysłem może być wybranie się na wycieczkę po swoim mieście, obejrzenie spektaklu teatralnego na świeżym powietrzu czy pójście na basen lub nad jezioro. Więcej ciekawych propozycji znajdziesz w naszym wpisie na temat wakacji w domu. W sierpniu pogoda zazwyczaj dopisuje, dlatego warto nacieszyć się słońcem przed jesienną szarugą.
Z kolei ci uczniowie, których czeka egzamin poprawkowy, mają jeszcze kilkanaście dni na przygotowania – poprawki rozpoczynają się zazwyczaj w ostatnim tygodniu sierpnia. Nauka w wakacje z pewnością nie jest miłym doświadczeniem, ale warto się do niej przyłożyć, aby nowy rok szkolny rozpocząć w tym samym gronie, w którym zakończyło się poprzedni.
Jak się ubrać na rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022?
Rozpoczęcie roku szkolnego jest uroczystym wydarzeniem, dlatego uczniowie zobowiązani są do założenia stroju galowego. Niezależnie od tego, czy mowa o przedszkolakach, czy licealistach, ubranie musi być eleganckie i dopasowane do charakteru okazji. Jakie stylizacje na rozpoczęcie roku szkolnego będą w dobrym guście? Podpowiadamy.
Ubranie na rozpoczęcie roku szkolnego dla przedszkolaka
Wielu rodziców zastanawia się, jak ubrać dziecko na rozpoczęcie roku szkolnego w przedszkolu. W przypadku maluchów w wieku 3-5 lat kluczowa jest wygoda. Oddziały przedszkolne często znajdują się w szkołach podstawowych, zatem małe dzieci obowiązują takie same zasady jak starsze. Zalecanymi kolorami są biel, czerń, granat i różne odcienie szarości, jednak nie oznacza to, że przedszkolaka nie można ubrać inaczej. Niektórzy rodzice szaleją z kolorystyką, a inni stawiają na klasykę. Chłopiec w wieku przedszkolnym nie musi zakładać garnituru – wystarczą ciemne spodnie, jasna koszula (np. biała, kremowa, błękitna) oraz sportowe buty. Szyku zada również marynarka, która w cieplejszy dzień może zastąpić kurtkę. Jeśli pogoda nie dopisuje, warto założyć elegancki, rozpinany sweter. Choć pulower również jest w dobrym guście, przedszkolak może nie poradzić sobie ze zdjęciem go, gdyby w szkole było mu zbyt gorąco.
W przypadku dziewczynek idealnie sprawdzi się sukienka na rozpoczęcie roku szkolnego lub spódniczka z jasną bluzką. Jeśli na zewnątrz jest chłodno, warto zadbać o dopasowany kolorystycznie sweterek oraz rajstopy. Do takiego stroju zawsze dobrze wyglądają baleriny.
Strój na rozpoczęcie roku szkolnego dla ucznia podstawówki
Zarówno w pierwszych, jak i ostatnich klasach podstawówki od uczniów wymaga się eleganckiego stroju na rozpoczęcie roku szkolnego. W przypadku chłopców i nastolatków odpowiedni będzie garnitur z jasną koszulą, wizytowe (nie sportowe!) buty oraz ciemne skarpety. W grę wchodzi również nieco bardziej casualowy ubiór, czyli marynarka, spodnie w kant, ciemne jeansy i jasna koszula. Dziewczynki i starsze uczennice mogą z kolei założyć sukienkę lub bluzkę i spódnicę na rozpoczęcie roku szkolnego. Nie powinny one być jednak krótsze niż 5 centymetrów przed kolano. Eleganckie spodnie w kant lub czarne jeansy bez przetarć również są dozwolone. Jeśli chodzi o obuwie, może być ono płaskie lub na lekkim obcasie, koniecznie zakrywające palce.
Outfit na rozpoczęcie roku szkolnego dla licealisty
Licealiści zazwyczaj nie potrzebują pomocy rodziców w wyborze eleganckiego outfitu na rozpoczęcie roku szkolnego. Młodzi mężczyźni powinni założyć ciemny garnitur z jasną koszulą i eleganckimi butami lub marynarkę, wyjściowe spodnie i dopasowaną kolorystycznie koszulę. Dziewczęta mają z kolei do wyboru wiele modnych zestawów, niekoniecznie w ciemnych kolorach, choć jest to dobrze widziane. Pierwszego dnia szkoły świetnie sprawdzi się damski garnitur, kostium lub sukienka, do których można założyć oksfordki, czółenka, szpilki lub baleriny. Licealistka może również samodzielnie skompletować swój strój i postawić na nieoczywiste spodnie, np. cygaretki lub kuloty, albo ciekawą spódnicę, np. plisowaną.
Dziewczęta zastanawiają się również, jaki makijaż na rozpoczęcie roku szkolnego będzie najlepszy. Kluczowe jest zachowanie umiaru. Połyskujące cienie, ciemne szminki i sztuczne rzęsy lepiej zostawić na najbliższą imprezę. W pierwszy dzień szkoły lepszym wyborem będą stonowane kolory, przede wszystkim odcienie brązu, beżu i różu, wytuszowane rzęsy, delikatna kreska oraz lekko podkreślone usta.
Jakie fryzury na rozpoczęcie roku szkolnego?
Fryzura na rozpoczęcie roku szkolnego również powinna być elegancka. W przypadku chłopców, nastolatków i młodych mężczyzn dobrze widziane są przystrzyżone włosy. Uczennice pierwszych klas podstawówki mogą uczesać się w warkocz albo dwa warkocze, kok lub pozostawić włosy rozpuszczone. Dziewczynki mogą również urozmaicić swoją fryzurę spinką lub opaską w kolorze dopasowanym do stroju.
Fryzury na rozpoczęcie roku szkolnego dla młodych kobiet to różne formy upięć, np. kok, warkocz lub połączenie tych dwóch. W grę wchodzą również rozpuszczone włosy, czyli największy klasyk.
Nowy rok szkolny 2021/2022 – zajęcia stacjonarne czy zdalne?
Zgodnie z informacjami podanymi przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, zajęcia dydaktyczno-wychowawcze będą odbywały się w trybie stacjonarnym. Oznacza to, że od września uczniów czeka powrót do szkoły. Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Ministerstwem Zdrowia oraz Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowało również wytyczne dla szkół, opracowane w celu zwiększenia bezpieczeństwa młodzieży i nauczycieli, a także zadbania o kondycję psychiczną uczniów po wielu miesiącach nauczania zdalnego. Znalazły się w nich zalecenia dotyczące m.in.: organizacji zajęć, dezynfekcji powierzchni i pomieszczeń, działania stołówek, bibliotek, świetlic, szatni i szkolnych gabinetów profilaktyki zdrowotnej, a także postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u pracownika lub ucznia.
Szkoły i przedszkola zostaną wyposażone w środki bezpieczeństwa oraz ochrony osobistej, takie jak stacje dezynfekujące z funkcją mierzenia temperatury przed wejściem do budynku, termometry, maseczki, rękawiczki oraz płyny dezynfekujące. Otrzymają one również pakiety edukacyjne z materiałami, filmikami, konspektami i scenariuszami zajęć o zdrowiu i przeciwdziałaniu COVID-19.
Programy ministra dla uczniów – na czym będą polegały?
Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało cztery programy wsparcia uczniów po wielomiesięcznym okresie nauki zdalnej. Ich celem jest udzielenie dzieciom i młodzieży pomocy psychologiczno-pedagogicznej, przywrócenie poziomu zdolności i sprawności fizycznej, wdrożenie dodatkowych zajęć wspomagających uzupełnienie wiedzy oraz programu profilaktyki krótkowzroczności.
„WF z AWF – aktywny powrót uczniów do szkoły” to pierwszy projekt przygotowany przez Ministerstwo Nauki i Edukacji we współpracy z Akademią Wychowania Fizycznego. Składa się on z dwóch etapów: szkolenia dla nauczycieli wychowania fizycznego i edukacji wczesnoszkolnej oraz organizacji nieodpłatnych zajęć sportowych dla dzieci i młodzieży. W ich trakcie będą przeprowadzane badania ilościowe i sprawnościowe, które posłużą do stworzenia raportu na temat kondycji uczniów po okresie izolacji. Pierwsze zajęcia rozpoczną się już w sierpniu. Na program przeznaczono 42 mln złotych.
Drugim programem ministra jest wsparcie psychologiczno-pedagogiczne dla uczniów i nauczycieli, realizowane przy współpracy naukowców z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz przedstawicieli Fundacji Polskiej Akademii Nauk. Składa się on z dwóch części: przeprowadzenia badań diagnostycznych oraz udzielenia pomocy psychologiczno-pedagogicznej uczniom, wychowankom MOS i MOW, nauczycielom, rodzicom i pedagogom szkolnym. Na podstawie wyników badania specjaliści przygotują materiały oraz szkolenia, które pomogą nauczycielom i psychologom szkolnym wspierać uczniów w sytuacjach kryzysowych. Ministerstwo przekazało na ten cel 15 mln złotych.
Trzeci program polega na zorganizowaniu zajęć wspomagających z zakresu kształcenia ogólnego dla uczniów IV-VIII publicznych i niepublicznych szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych, w tym artystycznych i specjalnych, realizujących kształcenie ogólne. Zajęcia będą odbywały się w formie stacjonarnej w placówkach. Ich celem będzie utrwalenie wiadomości i wiedzy z wybranych zajęć obowiązkowych. Na realizację programu przeznaczono 187 mln złotych.
„Dobrze widzieć” to ostatni program MEiN, powstały we współpracy z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie, który polega na przeprowadzeniu nieinwazyjnych badań okulistycznych 900 dzieciom z klas I-IIIK lubelskich szkół, a także 60 nauczycielom i 450 rodzicom objętym programem. Ich wyniki posłużą stworzeniu wniosków dotyczących problemu krótkowzroczności i innych wad wzroku uczniów objętych edukacją wczesnoszkolną. Jego koszt wyniesie 1,1 mln złotych.