Bariera językowa jest powszechnym problemem wśród osób uczących się języków obcych. O ile radzą sobie one z rozumieniem ze słuchu, czytaniem i pisaniem, o tyle mówienie stanowi dla nich poważne wyzwanie. Sprawdź, jak pokonać barierę językową i naucz się prowadzić płynne rozmowy!

Bariera językowa – co to właściwie jest?

O barierze językowej powszechnie mówi się, że to problem z mówieniem wynikający z niedostatecznej znajomości języka. Okazuje się jednak, że problemy z barierą językową mają również osoby, które uczą się języka obcego od dłuższego czasu i nie mają trudności ze zrozumieniem go ze słuchu, czytaniem tekstu czy pisaniem. Powodem jest najczęściej blokada emocjonalna związana ze strachem przed popełnieniem błędu, ocenianiem, wyśmianiem czy niepoprawnym akcentem. Bariera językowa może wystąpić na wszystkich poziomach znajomości języka. Problem ten dotyka zarówno osób uczących się od lat wymagającego i skomplikowanego arabskiego, jak i tych, którzy zaczynają kurs hiszpańskiego – jednego z najłatwiejszych języków do nauki. Wynika ona nie tylko z braku pewności siebie, ale również zbyt rzadkiego posługiwania się obcym językiem. Jak przełamać barierę językową i w końcu zacząć mówić płynnie? Oto nasze propozycje.

Jak pokonać barierę językową?

Najprostszym i najłatwiejszym rozwiązaniem problemu blokady językowej jest zmuszanie się do mówienia i pokonanie strachu przed błędami. Wielu Polaków ma trudności z poprawnym mówieniem we własnym języku i nie inaczej jest w przypadku rodowitych Amerykanów, Hiszpanów czy Włochów. Najczęściej niepoprawnie wypowiadają oni słowa, przekręcają czasy lub szyk w zdaniu. Nie musisz przykładać aż tak wielkiej wagi do poprawności gramatycznej, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że i tak zostaniesz zrozumiany. Jeśli zastanawiasz się, jak pokonać barierę językową, po prostu zapomnij o perfekcji i zacznij mówić. Szczególnie, że popełnianie błędów jest naturalnym procesem uczenia się!

Jeśli przyczyna bariery językowej leży w zbyt rzadkim posługiwaniu się językiem, dobrym pomysłem może być nawiązywanie międzynarodowych znajomości za pośrednictwem przeznaczonych do tego platform i aplikacji. Kontakt z osobami z innych krajów pozwoli Ci poczuć się pewniej. Podróże to również dobry sposób, by nauczyć się mówić w innym języku.

Innym sposobem na pozbycie się bariery językowej jest również zwiększenie zasobu swojego słownictwa. Warto w tym celu wykorzystać różne metody nauki języka, np. fiszki, karteczki post-in czy oglądanie filmów i seriali w oryginale.

Bariera językowa a rozmowa kwalifikacyjna po angielsku

Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku to stresujące doświadczenie dla wielu pracowników. Zazwyczaj problemem nie jest niewystarczająca znajomość języka, ale blokada w mówieniu, która pojawia się pod wpływem zdenerwowania. Jeśli kiedykolwiek miałeś problem z odpowiedzeniem na „How are you?” i nie mogłeś przypomnieć sobie najprostszych słów prawdopodobnie wiesz, o czym mowa. Nawet osoby, które czytają książki po angielsku, są w stanie oglądać seriale i filmy bez napisów, a w czasie urlopu za granicą nie mają problemu żeby porozumieć się się z obcokrajowcem, często borykają się z barierą językową. Dlaczego? Problemem jest sytuacja, w której czujemy się oceniani. Większość z nas skupia się w wówczas nie na płynnej komunikacji, ale poprawności swojego mówienia. Wpadnięcie w tę pułapkę to niemal pewne niepowodzenie.

Podstawowym błędem, który popełniają kandydaci jest nieodpowiednie przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej i wkuwanie na blachę gotowych odpowiedzi. Taka rozmowa jest nienaturalna i nudna, przez co wymarzona praca przechodzi nam koło nosa. Większości rekruterów nie chodzi bowiem o posługiwanie się nienaganną angielszczyzną, lecz płynność oraz komunikatywność. Przygotowanie do rozmowy warto zatem rozpocząć od praktycznych ćwiczeń służących pokonaniu bariery językowej – nie w samotności, lecz ze znajomym, który wystarczająco dobrze mówi po angielsku. Dobrym pomysłem może być także konsultacja ze specjalistą, który ma doświadczenie w rekrutacji.

Powodzenia!

Dodaj komentarz