Planer to świetny sposób na organizację życia i czasu. Umożliwia on nie tylko zapisywanie ważnych wydarzeń, ale także monitorowanie kwestii, które są dla nas istotne, np. nawyków żywieniowych czy aktywności fizycznej. Jaki planer dla studenta, a jaki dla fotografa? Jak prowadzić planer? Odpowiedzi na te i inne pytania, znajdziesz w naszym wpisie.

Co to jest planer?

Planer to niepozorny zeszyt, który umożliwia skuteczną organizację czasu. Łączy on w sobie cechy kalendarza, organizera oraz notatnika. Jego układ umożliwia nie tylko planowanie zadań na każdy dzień, tydzień lub miesiąc, ale także sporządzanie list czy tworzenie notatek. Na rynku dostępne są planery dedykowane studentom, uczniom, sportowcom, biznesmenom, mamom czy pannom młodym. Umożliwiają one monitorowanie celów, finansów, wakacji, aktywności fizycznej, posiłków, marzeń, postępów, nawyków i wielu innych. Forma klasycznego zeszytu lub kołonotatnika pozwala na usystematyzowanie wszystkiego, co istotne oraz łatwy wgląd do tego, co się w nim znajduje.

Nie trzeba oczywiście trzymać się sztywnych ram, które narzucają nam twórcy planerów. Opcją dla indywidualistów jest zakup zwykłego zeszytu i samodzielne zaplanowanie jego wnętrza. Sprawdź w naszym wpisie, jak zrobić planner w formie bullet journala i wyjdź poza schemat!

Kalendarz czy planer – co wybrać?

Na początku warto zaznaczyć, że planer i kalendarz to dwa zupełnie różne systemy organizacji czasu. W przeciwieństwie do kalendarza, planer nie jest ograniczony datami – w większości dostępnych modeli, wpisujemy je sami. Dzięki temu jeden zeszyt może towarzyszyć nam przez wiele lat. To doskonała opcja dla osób, które cenią sobie minimalizm oraz troszczą się o środowisko naturalne. Planer umożliwia również monitoring tych kwestii, które są istotne w naszym życiu – budżetu, zdrowia, nawyków, posiłków, a także robienie luźnych notatek. W kalendarzach zazwyczaj nie ma na to miejsca.

Jeśli chcesz zarządzać całym swoim czasem i życiem, a także potrzebujesz dużo miejsca na prywatne notatki, wybierz planer. W przypadku, gdy zapisujesz jedynie godziny spotkań oraz innych ważnych wydarzeń, rozważ zakup kalendarza.

Jak prowadzić planer?

Wiele osób zastanawia się, jak prowadzić planer. Wszystko zależy od naszego trybu życia oraz ilości zadań, które musimy zrealizować każdego dnia. Istnieje kilka typów planerów – dzienny, tygodniowy, miesięczny oraz roczny.

Planer dzienny

Planer dzienny sprawdzi się u tych osób, które potrzebują dużo miejsca na zaplanowanie swoich codziennych obowiązków np. w formie list rzeczy do zrobienia. Kartka przeznaczona na cały dzień może także pełnić rolę przestrzeni do zapisywania notatek, pomysłów, cytatów czy ważnych informacji.

Planer tygodniowy

Planer tygodniowy umożliwia sprawne zaplanowanie całego tygodnia. Docenią go w szczególności dzieci i młodzież w wieku szkolnym. Warto wybrać planer w formie rozkładówki – dzięki temu widzimy cały tydzień na jednej stronie. To bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które nie potrzebują całej kartki do rozpisania jednego dnia. Jak prowadzić planer tygodniowy? Najłatwiejszym sposobem jest poświęcenie 10-15 minut w niedzielny wieczór i zastanowienie się, jakie zadania czekają nas w kolejnych dniach. Później wystarczy tylko przypisać je do kolejnych rubryk.

Planer miesięczny

Planer miesięczny pozwala spojrzeć na zadania do wykonania w perspektywie całego miesiąca. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które mają wiele obowiązków i chcą mieć je pod kontrolą – pracowników biurowych, uczniów, studentów czy mam. Co więcej, planer na konkretny miesiąc wystarczy wydrukować i trzymać na biurku lub przypiąć do tablicy korkowej. Planer miesięczny do druku można znaleźć na wielu stronach zupełnie za darmo. Świetnym i ekologicznym rozwiązaniem może być także zakup planera miesięcznego w formie tablicy suchościeralnej. Z pewnością wystarczy on na wiele lat użytkowania!

Planer roczny

Planer roczny umożliwia zaplanowanie całego roku w przód. Jest on doskonałym rozwiązaniem dla osób zajmujących się imprezami okolicznościowymi, takimi jak wesela, urodziny, komunie czy chrzciny. Docenią go zatem makijażyści, fryzjerzy, styliści, fotografowie, muzycy, osoby prowadzące biznesy, właściciele domów weselnych, hoteli, restauracji czy firm cateringowych.

Sprawdź również: Nauka kaligrafii

Dodaj komentarz